ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber najnovších článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako by ste chceli čítať Zvon
Žiadny spam

Obrysový plán

otvorené zobrazenie režimových momentov

"Príprava raňajok, raňajky"

v druhej juniorskej skupine "Bee"

Pripravené:

opatrovateľka

prvej kvalifikačnej kategórii

Raikunová A.O.

Známky 2015

Téma: "V kaviarni."

Cieľ: Formovať schopnosť kultúrnych a hygienických zručností, zručnosť kultúrneho správania pri stole. Rozvíjať schopnosť správneho používania príboru, papierového obrúska. Pestujte si samostatnosť v sebaobsluhe pri stole. Formovať u detí poznatky o zdravej obilnine - pšenici, z ktorej sa vyrába a varí kaša (napr. krupicová, pšeničná). Rozšírte predstavy detí o výhodách produktov.

Priebeh režimového momentu

Po dopoludňajších cvičeniach sa deti s učiteľkou vrátia do družiny. Mladší učiteľ pripraví stoly. Deti sedia na stoličkách.

opatrovateľka : Chlapci, náš týždeň venovaný rôznym domom a budovám pokračuje. Pamätajte, že včera sme hovorili o domoch, ktoré majú veľa poschodí. Ako sa volajú tieto domy?

Deti: Viacpodlažný.

Vychovávateľ: Navštívili sme poschodový obchodný komplex, bytový dom. A dnes si povieme niečo o ďalších stavbách.

(Zobraziť obrázky: športový areál, cirkus, zoo)

Vychovávateľ: Pozri – toto je športový areál, ľudia tam športujú: cirkus – ľudia sem chodia sledovať predstavenie so zvieratami.

Chlapci, aké budovy poznáte?

Deti: Divadlo, kaviareň.

opatrovateľka : Pozrite sa na budovy kaviarní - keď ľudia vyhladnú, prídu sa sem osviežiť, niečo chutné zjesť.

A dnes vás, chlapci, chcem pozvať do jednej z týchto kaviarní. Pozri, mám dokonca aj pozvánku od šéfkuchára. Chceš ísť?

Deti: Áno. Chceme.

opatrovateľka : A uvidíme, čím nás dnes pohostia!

Kaša ……..

Baton s maslom

kakao s mliekom

(Ak stoly nie sú pripravené a zostáva čas, uskutoční sa hra „Užitočné, nie užitočné“).

opatrovateľka : Koľko užitočných produktov obsahuje tieto jedlá. A zahrajme si hru „Užitočné, nie užitočné“ (ak je to užitočné, tlieskame rukami, ak produkt nie je užitočný, dupeme nohami).

opatrovateľka : Dobre teda, poďme si umyť ruky. Najprv pôjdu dievčatá, priložia stoličky k stolu a chlapci ako praví gentlemani počkajú, kým počkajú.

Všetky choroby u detí

Z mikróbov, hovoria.

Aby ste boli vždy zdraví

Musíme si umyť ruky mydlom!

(Učiteľka dbá na to, aby si deti dôkladne umývali ruky mydlom, nestriekali a nestriekali vodu, utierali si ruky do sucha, komunikovali zdvorilo a pokojne a vykonávali individuálnu prácu.).

(Hudba sa zapne)

opatrovateľka : Chlapi, všetci si sadli za stôl rovnomerne, chrbát rovný, lyžicu držíme správne v pravej ruke.

Dobrú chuť!

Chlapci, viete, že kaša je veľmi užitočná. Má veľa vitamínov. Sú dobré na nechty a vlasy.

A v bochníku - je tam vitamín B, ten je potrebný pre správne fungovanie bruška.

Mlieko je dobré pre kosti a zuby.

(Počas jedla učiteľ kontroluje držanie tela, ak je to potrebné, ukazuje (na ilustráciách alebo na prídavných zariadeniach), ako správne držať lyžicu, podporuje presnosť a pozornosť rovesníkov počas jedla, používanie zdvorilých slov v reči: prosím, ďakujem veľmi pekne; vedie individuálnu prácu na formovaní zručností kultúrneho správania pri stole(Kirill, Alice, Ruslan)

Musíme sa snažiť zjesť všetko, čo kuchár pripravil. Pretože nás čaká dlhý deň a potrebujeme veľa síl a energie.

Nezabudnite, že keď ste jedli, utrite si ústa obrúskom a položte ho na stôl. Nezabudnite poďakovať za chutné raňajky.

Vychovávateľ: - Chlapci, pri ktorom stole budú najčistejšie taniere, ten stôl dostane také slnko (jasné usmievavé slnko sa robí na stojane).

Asistent učiteľa včas upratuje použitý riad, udržiava čisté stoly, chváli deti za úspechy pri raňajkách.


Téma: „Kaša je naša matka“

Obsah programu: Naučte deti samé (s pomocou dospelého) umývať si ruky pred jedlom, osušiť ich vlastným uterákom a zavesiť na ich miesto.

Poskytnúť vedomosti o užitočných obilninách, z ktorých sa obilniny varia (pohánka, ryža, proso), o výhodách pre telo.

Upevniť kultúrne a hygienické zručnosti, zručnosti kultúrneho správania sa pri stole počas stolovania. Formovať primárne predstavy o kultúre jedla; o výhodách kaše v strave detskej výživy.

Rozvíjať schopnosť správne používať príbor (lyžičku), papierový obrúsok (podľa potreby), jesť pomaly, v malých porciách, dobre žuť jedlo.

Pestujte si samostatnosť v sebaobsluhe pri stole.

Priebeh režimového momentu

opatrovateľka: Chalani, do našej skupiny prišli hostia, pozdravme ich.

Dobré ráno vám, dobré ráno nám, dobré ráno všetkým.

Zdravím všetkých, ktorí si našli čas. A prišiel do našej priateľskej skupiny! Jar klope na okno a v skupine máme teplo a svetlo! Chlapci počúvajte ma. Pozorne načúvať.

Zrná sa nalejú do panvice,

Naleje sa studená voda

Dajte na sporák, aby ste uvarili

A čo sa tu môže stať?

deti: kaša.

Áno, určite kaša.

Vychovávateľ: Ja kašu veľmi milujem, je taká sladká, chutná, zdravá. Máte radi kašu? (Áno)

Navrhujem, aby ste si dnes sami uvarili kašu. Chcieť? (chcem)

Nuž, poďme variť kašu! Pozývam vás do kuchynky (deti sedia na stoličkách okolo stola v hernej časti: „Kuchyňa“). Sadnúť, prosím.

Vychovávateľ: Kaša je zdravé jedlo, ktoré vám pomôže stať sa zdravými a silnými. Preto o nej povedali: "Kaša je naša matka." Kaša je obľúbeným jedlom ľudí.

Viete, z čoho sa vyrába kaša?

Kashi sa vyrába z obilnín.

Uvaríme si s vami kašu v kastróliku!? Tu je náš hrniec.

Čierna, malé dieťa

Zbierajte trochu

Varia sa vo vode

Kto bude jesť - chvála.

Toto je pohánková kaša. (Dieťa nasype do panvice pohánku.) Je bohatá na vitamíny. Výborne.

Z neho pripravte kašu pre myseľ.

Chcete byť vždy múdri?

Potom potrebujete - kašu z prosa. (Dieťa nasype do panvice proso krúpy.) Dobré dievča.

Mám bielu kašu

Plávajú v ňom biele zrnká,

Celá naša pokožka bude belšia.

Toto je ryžová kaša. (Dieťa, nasyp do panvice ryžové cereálie.) Dobre.

Spoznali ste všetky obilniny a správne ich pomenovali. Výborne .

Chlapci na panvici Mám tri druhy obilnín. Preto budeme našu kašu nazývať „Priateľstvo“.

Hrniec položíme na sporák.

V kaši je veľa vitamínov

Vždy potrebujeme kašu.

V každom dome, v každej kuchyni,

Kaša by mala byť vždy!

Moment prekvapenia.

Zaklopať na dvere. Pribehne rozprávkový hrdina, mačiatko so špinavými labkami. mačiatko: Ach, ako nádherne voniaš! Čo máš? (so špinavými labkami lezie do panvice.)

opatrovateľka: Fousatý - pruhovaný, prečo si nás nepozdravil? mačiatko: Odpusť mi. Mňau. Ahoj! Deti: ahoj! Mačiatko (opäť vlezie do panvice.) Ach, to je to, čo musíte uvariť a vonia to tak lahodne? Mňau.

Vychovávateľ: S chalanmi varíme kašu „Priateľstvo“. Pozývame všetkých k stolu, ale nepúšťame ich dnu so špinavými rukami a labkami. Správne chlapci? Deti: Áno.

opatrovateľka: Pozri, aké máš špinavé labky. Kráčal si po ulici, mal si veľmi špinavé labky.

Poďte chlapci, naučíme mačku, ako si umývať ruky? (Áno)

Len my pôjdeme jeden po druhom, nebudeme tlačiť niekoľko ľudí.

A ty mačka poď s nami.

(Na ceste so zábavou :)

Všetky choroby u detí

Z mikróbov hovoria.

Aby ste boli vždy zdraví

Musíme si umyť ruky mydlom!

opatrovateľka Pripomínam vám pravidlá správania:
"Pred umývaním si vyhrnieme rukávy, vezmeme mydlo a namydlíme si ruky."

Vodka, vodka! Umyť si tvár

Aby sa vám leskli oči

Aby sa líčka červenali

Smiať sa ústami,

Uhryznúť zub.

opatrovateľka v procese umývania rúk sa pýta detí:
„Deti, ako si umývame ruky? (voda, mydlo).
Aký druh vody tečie: teplá alebo studená? (individuálne odpovede detí) “

Pripomínam ti tvoje ruky, utri si to uterákom, zaves to na svoje miesto.

Pozrite sa na drobky!

Na dlaniach!

Čisté ruky!

Mačiatko, naučil som sa umývať si ruky. (Áno). Pozrite sa na svoje dlane, sú čisté? (Áno)

Varí sa naša kaša dlho? Pomôžme jej rýchlejšie uvariť a ty pomôžeš mačke.

prstová hra

"Uvarte kašu" Varte, varte kašu! Varte rýchlo! (Jazdíme jedným ukazovákom jednej ruky pozdĺž druhej dlane)

Budeme jesť kašu, (ohýbame lakte, zatíname prsty v päste) Budeme silnejší. (Zdvihnite ruky hore)

Ošetríme kašu (Ruky položíme dopredu)

Kitty a Máša.

Takže naša kaša "Priateľstvo" je hotová. Dajme našu kašu Tatyane Gennadievne, ona nám ju naloží na taniere.

deti a sadnite si za stoly.

opatrovateľka: Kocúr, sadni si s deťmi k stolu, ochutnaj našu kašu teplom, teplom. Kaša "Priateľstvo" je lahodná, sladká, mliečna.

Všetci sedia rovno

Nohy stoja spolu

Oči sa pozerajú na tanier

Lakte sú mimo stola

Dieťa jedáva ticho.

Dobrú chuť! Deti: Ďakujem.

opatrovateľka:

Jedzte kašu miláčik

Chutné, nadýchané

Jemné, voňavé.

Jedzte kašu, vyrastajte, vyrastajte pre radosť všetkých!

Gayrunová Elena Nikolaevna

MBDOU "Materská škola č. 4", Buguruslan

vychovávateľka

Otvoriť zobrazenie momentu režimu „Príprava na raňajky, raňajky v strednej skupine“

téma: « Príprava na raňajky, raňajky»

STIAHNUŤ (s fotografiou)

Úlohy:

Pokračujte v učení sa návykov: umyte si tvár sami, umyte si ruky mydlom pred jedlom, po použití toalety, nájdite si vlastný uterák, utrite si ruky a tvár.

Zlepšiť kultúrne a hygienické zručnosti starostlivého jedenia (schopnosť prijímať potravu po troškách, dobre žuť, jesť potichu, správne používať príbor (lyžica, obrúsok, posunúť stoličku, po jedle poďakovať, sledovať držanie tela, pestovať priaznivý postoj). smerom k príjmu potravy.

Pokračujte v učení detí, aby samostatne vykonávali povinnosti obsluhy jedálne: starostlivo usporiadajte držiaky na obrúsky, rozložte lyžice a jednotlivé obrúsky.

Podporovať vznik pozitívnych emócií u detí z procesu činnosti; rešpekt k práci dospelých.

Mŕtvica:

Po ranných cvičeniach sa deti prezúvajú, idú do skupina a sú samostatne zárobkovo činné osoby. Junior učiteľ odchádza za raňajky.

V tomto čase menujem služobných dôstojníkov, chodia si umývať ruky a obliekať si zástery do služby.

Učiteľ: - Ilyana, rozložíte obrúsky, Ilya, a rozložíte lyžice a uistite sa, že ležia na pravej strane.

Deti pripravujú stoly na jedlo a učiteľ sleduje proces a na konci procesu si k sebe zavolá 3-4 deti, ktoré jedia pomaly.

Vychovávateľ: Sasha, Dasha, Maxim a Rita, chcete, aby vaše ruky boli čisté? Poďme si ich umyť s vami.

Učiteľka vedie deti do umyvárne

Vychovávateľ: Vyhrnieme si rukávy, aby sme ich nenamočili, a teraz OTVORENÉ kohútik s vodou a začnite namydliť rukoväte.

umelecké slovo

Vodička, vodka

Umyť si tvár

Aby sa oči leskli

Aby boli líca ružové,

Smiať sa ústami

A zahryzol si do zubov.

Vychovávateľ: Penu zmyjeme, nezabudneme vyžmýkať rúčky, vezmeme uteráky a utrieme dosucha. Nezabúdajme na pravidlá. Umyli sme to a teraz sa postavme všade okolo a zahrajme si veľmi zaujímavú hru, ale na to nafúkneme veľký kruh.

Hranie prstovej hry

Chcem si postaviť dom (Zložte ruky ako dom a zdvihnite nad hlavu)

Aby v ňom bolo okno, (spojte prsty oboch rúk do kruhu)

Aby mal dom dvere, (dlane sú spojené vertikálne)

Vedľa borovice rásť. (zdvihnite ruky a roztiahnite prsty)

Aby bol okolo plot, pes stráži bránu, (spoj ruky do zámky a urob kruh pred sebou)

Bolo slnečno, pršalo (najskôr zdvihneme ruky hore, prsty roztiahneme, potom sklopíme prsty nadol, robíme trasľavé pohyby)

A v záhrade rozkvitol tulipán! (spájame dlane a pomaly otvárame prsty - "tulipánový púčik").

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, naše prsty sa prebudili. A teraz sa prosím pozrite, či sú naše stoly pripravené raňajky? ako si to získal? Kto sa o to postaral?

Deti: Pani kuchárky sa o nás starali – varili nám raňajky, Vera Valentinovna ho priniesla, pomohla obsluhe zakryť a rozložiť.

Vychovávateľ: Stoly sú prestreté a ste pripravený sadnúť si za stôl?

Deti: Ešte sme si neumyli ruky

Vychovávateľ: - Je to tak, ešte sme si neumyli ruky, alebo ich snáď nebudíme? To sa nikto nedozvie?

Deti: Nie, baktérie žijú na špinavých rukách a ak si ich neumyjete, dostanú sa dovnútra a môžete ochorieť.

Vychovávateľ: To je pravda, ale pamätajte na pravidlá, ako si umývať ruky. Poďme si všetci spoločne zaspomínať.

Deti a učiteľ: najprv musíte zabaliť rukávy; po neotvárajte príliš kohútik aby nestriekala vodu; namočte si ruky; namydlite si ruky; umyte si ruky mydlovou vodou; jemne opláchnite vodou; potriasť rukou z vody; uzatvárací ventil; choďte k svojmu uteráku, vyberte ho z vešiaka; utrite si ruky - pevne pripevnite uterák, utrite si dlane a prsty; zavesiť uterák.

Vychovávateľ: Správne, chlapci. Výborne všetkým. A teraz nasledujeme Sashe do umyvárne.

umelecké slovo:

Vodička, vodka

Umyť si tvár

Aby sa oči leskli

Aby boli líca ružové,

Smiať sa ústami,

A zahryzol si do zubov.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, ani kvapka vody na podlahu! Teraz ovoňajte, ako lahodne voňajú vaše ruky! Naše voňavé mydlo zmylo z vašich rúk všetky choroboplodné zárodky! Teraz skontrolujte, či ste si dobre utreli ruky (deti si položia ruky na líca). Kto si umyl ruky, sadni si za stoly.

Keď všetky deti sedia pri stole:

umelecké slovo:

Všetci sedia rovno

Nohy stoja spolu

Oči sa pozerajú na tanier

Lakte sú mimo stola

Dieťa jedáva ticho.

Deti! Dnes prišiel na návštevu

Nie Dr. Aibolit

Dnes prišiel na návštevu

Dobrú chuť!

Dobrú chuť všetkým!

Vychovávateľka: kuchári sa o vás postarali, pripravili túto úžasnú zdravú a veľmi chutnú kašu, kakao a chlieb s maslom. Aby sme im urobili radosť, urobme pre nich niečo pekné, zjedzme všetku kašu!

Počas raňajky Dbám na držanie tela, správne sedenie pri stole, správne používanie príboru, dbám na to, aby deti všetko zjedli.

umelecké slovo:

Na mojom tanieri

červená veverička

Aby bola viditeľná

Jem všetko do dna

Vychovávateľ: - Chlapci, pri ktorom stole budú najčistejšie taniere, dostane také slnko (vyrobené na stojane jasné usmievajúce sa slnko).

A pre toho, kto všetko zje, správne uprace riad, mám aj ceny.

Dieťa, ktoré jedlo:

Vychovávateľ: - Dáša, vezmi si obrúsok a utri si ústa, nezabudni poďakovať, vstaň, posuň stoličku, vezmi pohár a polož na podnos. Teraz sa choďte potichu hrať, neobťažujte ostatných, aby jedli.

Všímam si, ako chlapi odnášajú riad, ako používajú obrúsok. Asistent učiteľa tiež deti pochváli alebo pomôže tým, ktorí to potrebujú. Po všetkom mal raňajky obsluha upratuje obrúsky a držiaky na obrúsky zo stola.

Konzultácia pre rodičov MDOU D / S 231

Téma: Hry a herné cvičenia nízkej pohyblivosti pre deti predškolského veku

Jaroslavľ, 2015

Sedavé hry sa používajú ako samostatná forma práce na telesnej výchove. Účelom sedavých hier a herných cvičení je:

  • zníženie fyzickej aktivity, t.j. postupný prechod z vzrušeného stavu do pokojnejšieho;
  • odstránenie celkovej únavy, motorické napätie svalov rúk, pružnosť a pohyblivosť prstov, koordinácia pohybov rúk a nôh;
  • rozvoj všímavosti, vynaliezavosti, pamäti, pozorovania, obratnosti, rýchlosti reakcie;
  • posilnenie kardiovaskulárnych, svalových, respiračných a iných systémov tela;
  • orientácia v priestore;
  • formovanie a upevňovanie motorických zručností;
  • získanie potešenia a vytvorenie dobrej nálady;
  • zachovanie a posilnenie zdravia detí predškolského veku;
  • zvýšenie záujmu o telesnú kultúru a zdravý životný štýl.

Pri sedavých hrách sa pohyby vykonávajú pomalým tempom, ich intenzita je nevýznamná.

Špecifiká tohto typu hier sú: spôsob organizácie detí (kruh, voľný, línia atď.), pohyby, ktoré sú súčasťou hry, spôsob hrania hry (výber hry, miesta, príprava na hru). hra, zhromaždenie detí na hru, vysvetlenie hry, vedenie hry, koniec hry), tempo, akým sa hrá (pomalé), počet opakovaní pohybov (3-6 krát).

Hry s nízkou pohyblivosťou prispievajú k rozvoju pamäti, vynaliezavosti a postrehu, koordinácie pohybov, orientácie v priestore a motoriky. Okrem toho dávajú deťom potešenie, vytvárajú dobrú náladu, čo je dôležité. Hry s nízkou pohyblivosťou sa konajú so všetkými deťmi súčasne na hodine telesnej výchovy (v jej tretej časti), voľnom čase a prázdninách, denných a večerných prechádzkach, v procese telesnej kultúry minút a prestávok v telesnej kultúre a nezávislej motorickej činnosti detí.

Hry a herné cvičenia nízkej pohyblivosti pre mladšiu skupinu.

1. "zajačik"

Jeden z hráčov je označený ako zajačik. Všetci ostatní sa stávajú v kruhu.

Zajačik, zajačik, čo je s tebou?

Sedíš veľmi chorý,

Vstaň a tancuj

Tu si dajte mrkvu.

V poslednej vete „zajačik“ vezme mrkvu (môže to byť maľovaná mrkva, stuha atď.) a predvádza tanečné pohyby, všetci ostatní tlieskajú. Potom sa „zajačik“ zmení.

2. "Nájdi hračku"

Učiteľka hračku vopred niekde schová a ponúkne sa, že ju bude hľadať. Každý, kto si všimne, kde sa hračka nachádza, pristúpi k učiteľovi a potichu mu o tom povie. Keď sa väčšina detí s úlohou vyrovná, učiteľ vám umožní ísť k hračke a priniesť ju.

3. „Ticho“.

Priebeh hry. Kráčajte v stĺpci jeden po druhom po hale a povedzte nasledovné:

Ticho pri jazierku

Tráva sa nekýve.

Nerobte hluk trstiny

Zaspať deti.

Na konci básne sa deti zastavia, prikrčia sa, sklonia hlavu a zatvoria oči. Po niekoľkých sekundách učiteľ hovorí: „Kwa-kva-kva!“ - a vysvetľuje, že žaby zobudili chlapcov, zobudili sa, vstali a natiahli sa. Hra sa začína odznova.

4. "Bublina".

Deti sa spolu s učiteľom držia za ruky a tvoria malý kruh, približujú sa k sebe a potom hovoria:

Nafúknuť, bublina

Nafúknuť, veľký

Zostaň takto

Nezrúti sa. Zároveň všetci rozširujú kruh a držia sa za ruky, kým učiteľ nepovie: „Bublina praskla! Deti dávajú ruky dole, čupnú si do drepu a hovoria: „Tlieskajte“.

5. "Nezobuď medveďa!"

Deti vytvoria kruh a držia sa za ruky. V okrúhlom tanci idú do kruhu s učiteľom, ktorý vyslovuje text. Ako sneh na kopci, sneh a pod kopcom sneh, sneh. (Otočia sa opačným smerom, kráčajú v okrúhlom tanci.) A pod stromom je sneh, sneh, A na strome sneh, sneh. (Idú do stredu kruhu.) A pod stromom spí medveď. Ticho ticho! Nebuďte, sadnite si, nerobte hluk! (Drčia sa.)

6. "Mačka prišla ku sporáku"

Deti vytvoria kruh a držia sa za ruky. Spolu s učiteľom idú do kruhu. Mačka prišla ku sporáku, Mačka prišla ku sporáku. Našiel hrniec kaše, našiel tam hrniec kaše. (Chodia v kruhu opačným smerom a držia sa za ruky.) A na sporáku, kalachi, och, chutné a horúce! (Zastavia sa, otočia sa tvárou k stredu kruhu, tlieskajú rukami.) Koláče sa pečú v rúre (naklonenie dopredu, ruky dopredu, dlane hore), nedávajú sa do rúk. (Narovnajú sa, skryjú ruky za chrbtom.)

7. "Kráľ sa prechádzal lesom"

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky. Kráľ kráčal lesom, lesom, lesom. (Chôdza v kruhoch.) Našiel som sa ako princezná, princezná, princezná. Poďme s tebou skákať, skákať, skákať. (Skákanie na dvoch nohách na mieste.) A kopeme nohami, skáčeme, skáčeme. (Vyhoďte rovné nohy dopredu.) A tlieskajte rukami, tlieskajte, tlieskajte. (Tlieskajú rukami.) A my budeme dupať nohami,

Poďme sa utopiť, poďme sa utopiť. (Dupnite im nohami na miesto.)

8. "Muchy - nelieta"

Deti sedia alebo sa stávajú polkruhom. Facilitátor pomenúva rôzne položky. Ak niečo letí, deti zdvihnú ruky nahor alebo do strán; ak niečo nelieta, vzdaj sa. Vedúci môže vedome robiť chyby v pohyboch, mnohí, ktorí ho napodobňujú, môžu tiež robiť chyby. Úlohou detí je odolávať a nerobiť chyby.

9. "To som ja!"

Učiteľ ukazuje deťom, ako majú vykonávať pohyby, expresívne vyslovuje text. Deti vykonávajú pohyby a napodobňujú dospelého. Toto sú očné buľvy. Tu! Tu! (Ukazujú najprv ľavé, potom pravé oko.) Toto sú uši. Tu! Tu! (Najskôr zoberú ľavé ucho, potom pravé.) Toto je nos! To sú ústa! (Ukazujú ústa ľavou rukou, nos pravou.) Tam je chrbát! Tu je brucho! (Ľavá ruka je položená na chrbte, pravá na bruchu.) Toto sú perá! Clap klop! (Natiahnu obe ruky, dvakrát zatlieskajú.) Toto sú nohy! Top, top! (Položia si dlane na boky, dvakrát dupnú.) Ach, sú unavení! utriem si čelo. (Pravá dlaň prechádza cez čelo.)

10. "Boli raz zajačiky"

Učiteľ ukazuje pohyby a číta text, deti pohyby opakujú.

Boli raz zajačiky (Ukáž zajačie uši rukami.)

Na okraji lesa (Podať si ruky.)

Boli raz zajačiky (Drčia sa a ukazujú strechu domu s rukami nad hlavou.)

V malej chatrči si umyli uši, (Šúchanie uší.)

Umyli si labky (Pohladenie rukou.)

Oblečené zajačiky (Ruky na opasku, otáča sa doľava a doprava.)

Obuli si papuče. (Striedavo položte nohy na päty.)

11. "Stretol"

Pre každý riadok striedavo spojte prsty pravej a ľavej ruky, počnúc malým prstom.

Na poslednom riadku ukážte rohy natiahnutím ukazovákov a malíčkov.

Stretli sa dve mačiatka: "Mňau-mňau!",

Dve šteniatka: "Wow-wow!",

Dve žriebätá: "Igo-go!",

Dve tigríčatá: "Rrrr!",

Dvaja býci: "Moo!"

Pozrite, aké rohy!

12. "Mačka vypúšťa pazúry"

Pri počítaní „jedna“ pritlačte vankúšiky prstov na vrch dlane a zasyčajte ako nahnevaná mačka: „Psst!“

Na počet „dva“ rýchlo narovnajte a roztiahnite prsty, mňauknite ako spokojná mačička: „Mňau!“.

Opakujte hru, zakaždým, keď sa zmeníte na nahnevanú a potom na dobromyseľné mačiatko.

Hry a herné cvičenia nízkej pohyblivosti pre strednú skupinu.

1. "Kde klopali."

Deti stoja v kruhu s rukami za chrbtom. Vodič ide do stredu a zavrie oči. Učiteľka potichu obchádza za deťmi, zastaví sa pri jednom z detí, 2-krát udrie na bubon a vloží dieťaťu do rúk vreckovku, odstúpi a povie: „Je čas!“. Osoba stojaca v kruhu musí uhádnuť, kto má schovanú vreckovku. Vyberie sa nový ovládač, hra pokračuje.

2. Gawkers

Deti chodia v kruhu jeden po druhom. Na signál vedúceho "Stoj!" zastavte, urobte štyri tlesknutia, otočte sa o 180 stupňov a začnite sa pohybovať v opačnom smere. Ten, kto urobí chybu, je mimo hry.

3. Herné cvičenie „Snehová búrka“.

Deti sa zoraďujú po jednom. Vychovávateľ - "Metelitsa" sa dostane pred kolónu. Všetci si dajú ruky a bez pretrhnutia reťazí sa miernym tempom posunú za učiteľom. "Metelitsa" vedie deti medzi hracími budovami na mieste, rôznymi objektmi. Po chvíli sa všetci zastavia a oddýchnu si; cvičenie sa opakuje.

4. "Lopta".

Deti sedia v kruhu na koberci (priemer kruhu je 2 m) a gúľajú po kruhu loptičku (loptičku). Dieťa stojace v strede sa snaží zachytiť loptu. Ak sa mu to podarí, do stredu ide namiesto neho ten, kto loptičku neúspešne kotúľal.

5. "Jedlé-nejedlé"

Deti stoja v kruhu. Vodič povie slovo, ktoré vymyslel a hodí loptu jednému z detí. Ak sa plánuje niečo jedlé (ovocie, zelenina, sladkosti, mlieko atď.), Dieťa, ktorému bola lopta hodená, ju musí chytiť („zjesť“). Ak slovo znamená niečo nejedlé, loptičku nemožno chytiť. Dieťa, ktoré nesplnilo úlohu, sa stáva vodičom a hra sa opakuje.

6. "Poď s nami!"

Deti sú rozlietané. Učiteľka spolu s deťmi vyslovuje text a ukazuje pohyby. Pridajme sa k nám (zdvihneme ruky do strán) Dupnime nohami (dupali nohami, kým stoja na mieste), Tlieskali rukami (tlieskali rukami). Dnes je dobrý deň! (Zdvihnite rovné ruky nahor - do strán.)

7. "Nízka-vysoká"

Deti stoja v kruhu. Dospelý. Vianočný stromček sme ozdobili rôznymi hračkami a v lese rastú rôzne vianočné stromčeky: široké, nízke, vysoké, tenké. Poviem: vysoko - zdvihnite ruky hore; nízka - podrepnite a spustite ruky; široký - urobte kruh širší; tenký - už urobte kruh. Hra bude zábavnejšia, ak sa dospelý pokúsi zmiasť deti.

8. "Urob opak!"

Deti sú rozptýlené po miestnosti. Učiteľ ukazuje pohyby, deti ich musia opakovať, ale v opačnom smere. Napríklad učiteľ sa nakloní doprava, deti doľava; učiteľ urobí krok vpred, deti krok vzad atď.

9. "Zelenina a ovocie"

Deti stoja v rade alebo roztrúsené po miestnosti. Učiteľ pomenúva rôzne druhy zeleniny (deti by si mali rýchlo sadnúť) a ovocie (zdvihnúť ruky). Kto urobí chybu, urobí krok vpred. Vyhrávajú deti s najmenším počtom chýb.

10. "Weathervane"

Hráči stoja v rade alebo sú rozptýlení. Učiteľ volá svetové strany, každý zodpovedá určitej akcii: sever - ruky na opasku; juh - ruky na hlave; východ - ruky hore; západ - ruky dole.

11. "Balón"

Deti vytvoria kruh a držia sa za ruky. Spolu s učiteľom idú do kruhu. Išiel som s mamou do obchodu, kúpil som si tam balón. Nafúknime balón, poďme sa hrať s balónom. (Zastavia sa, otočia sa tvárou k stredu kruhu, držia sa za ruky, urobia „jar“.)

Balón, nafúknite! Balón, nafúknite! (Späť kráčajú malými krokmi - nafúknite balón.) Nafúknite veľké Neprasknite! (Tlieskajú rukami.) Balón odletel, Áno, narazil do stromu A ... praskol! Zdvihnite ruky, potraste nimi zo strany na stranu; potom si dajú ruky na opasky, pomaly si čupnú a hovoria: "Ššššš."

12. "Hádaj čí hlas" Hráči stoja v kruhu; vodič ide do stredu, zatvára oči. Deti chodia v kruhu, čítajú básničku: Všetci sme do kruhu, zrazu sa naraz otočíme. A ako hovoríme: lope - lope - lope, hádajte čí hlas. Slová "skok - skok - skok" vyslovuje dieťa, ktorého sa učiteľ dotkol. Ak sa dieťa pomýli, opäť zavrie oči. Hra sa opakuje. Deti kráčajú v kruhu opačným smerom.

Hry a herné cvičenia nízkej pohyblivosti pre staršiu skupinu.

1. "Chýbajúce perá"

Moje perá sú preč. (Skryť ruky za chrbtom.)

Kde ste, ruky moje? (Pozri sa okolo.)

Jeden dva tri štyri päť,

Ukáž mi to znova. (Ukážte ruky, potiahnite dopredu, otočte nimi.)

Moje nohy zmizli. (Sadnú si.)

Kde si, nohy moje? (Zakryte si nohy rukami.)

Jeden dva tri štyri päť,

Ukáž mi to znova. (Vstaň a skoč na miesto.)

2. "Dve priateľky"

Dve priateľky na trávniku: (Plieskanie na kolená.)

"Kwa-kva-kva, kva-kva-kva." (Zatlieskaj.)

Dve zelené žaby: (Plieskanie na kolená.)

"Kwa-kva-kva, kva-kva" (Zatlieskaj.)

"Qua!" (Dupnite jednou nohou.)

Piesne sa spievajú v zbore: (Zložia dlane a mierne ich „otvoria“ - to sú ústa.)

"Kwa-kva-kva" (Zatlieskaj.)

"Kwa-kva-kva" (Niekoľkokrát dupnite nohou.)

A zasahujú do spánku. (Vyhrážajte sa prstom.)

"Kwa-kva-kva-kva-kva" (Zatlieskaj.)

"Qua!" (Urobia jeden ťah.)

3. "Strom, ker, tráva"

Deti tvoria kruh a pohybujú sa v kruhu.

Učiteľ vysvetľuje pravidlá hry: pri slove „strom“ deti zdvihnú ruky hore, pri slove „ker“ ich roztiahnu do strán, pri slove „tráva“ spustia ruky nadol, pričom sa dotýkajú podlahy .

Dospelý vyslovuje slová náhodne, deti vykonávajú zodpovedajúce pohyby. Kto sa pomýli, vypadáva z hry.

Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Na okraji domu stojí (Skladajú dlane do „domu“ nad hlavou.)

Na dverách je zámok (Zatvoria dlane „v zámku“.)

Za dverami je stôl (Zakryte pravou dlaňou päsť ľavej ruky.)

Palisáda okolo domu. (Ruky pred vami, prsty roztiahnuté.)

"Klop-klop-klop - otvorte dvere!" (Búchajte päsťami do dlaní.)

« Poď dnu, nie som zlý!" (Ruky do strán, dlane nahor.)

5. Rybia kosť

Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené.

Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Náš vianočný stromček je krásny

Stúpajúci do neba (Zastavia sa, natiahnu ruky.)

štíhla kráska, (Opäť kráčajú v kruhu a držia sa za ruky.)

Všetci chalani to milujú. (Zastavia sa.)

6. "Kapusta - reďkovka"

Učiteľ vysvetľuje pravidlá hry: musíte zdvihnúť ruky k slovu „kapusta“ a tlieskať rukami k slovu „reďkovka“. Potom dospelý vyslovuje tieto slová v náhodnom poradí a deti vykonávajú pohyby. Hru si môžete skomplikovať zrýchlením alebo pridaním ďalšieho slova (napríklad slovo „mrkva“ – skok na mieste).

7. "Mačka prišla ku sporáku"

Deti tvoria kruh, držia sa za ruky. Učiteľ stojí v kruhu s hráčmi. Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Mačka išla k sporáku

Mačka išla k sporáku. (Chodia v kruhu, držia sa za ruky.)

Našiel hrniec s kašou

Našiel som tam hrniec s kašou. (Chodia v kruhu opačným smerom a držia sa za ruky.)

A na sporáku kalachi,

Ó chutné a horúce! (Zastavia sa, otočia sa tvárou k stredu kruhu, tlieskajú rukami.)

Koláče sa pečú v rúre (Ohnite sa dopredu, ruky dopredu, dlane nahor.)

Nerozdávajú sa. (Narovnajú sa, skryjú ruky za chrbtom.)

8. "Zelenina a ovocie"

Deti stoja v rade alebo roztrúsené.

Učiteľ pomenúva rôzne druhy zeleniny a ovocia. Ak je pomenovaná zelenina, deti by si mali rýchlo sadnúť, ak ovocie, zdvihnúť ruky. Hráči, ktorí urobia chybu, urobia krok vpred.

Vyhrávajú hráči s najmenším počtom chýb.

9. "Na trati"

Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené. Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Jeden dva tri štyri päť,

Vystrieme si nohy.

Kráčame po ceste

Zdvihnite nohy vyššie. (Chôdza na mieste.)

A po tej istej ceste

Skáčeme na pravú nohu. (Skoky na pravú nohu.)

A teraz trochu viac

Skočíme na druhú nohu. (Skoky na ľavej nohe.)

Bežme po ceste

Vybehneme na trávnik. (Beží na mieste.)

Na trávniku, na trávniku

Skáčeme ako zajačiky. (Skákanie na mieste na dvoch nohách.)

Tlieskame rukami

Nechajte naše nohy tancovať. (Voľné tanečné pohyby.)

Stop. Sadneme si a oddýchneme si. (Drep.)

A pôjdeme späť. (Chôdza na mieste.)

10. "Ručky - nohy"

Deti sú rozlietané.

Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Všetci tlieskali rukami - (Zatlieskaj.)

Priateľské, zábavnejšie! (Klopanie nohami.)

Búšia sa nám nohy

Hlasnejšie a rýchlejšie.

Udrieme si kolená - (Plieskanie na kolená.)

Ticho, ticho, ticho.

Rukoväte, zdvihnuté rukoväte - (Pomaly zdvihnite ruky.)

Vyššie, vyššie, vyššie!

Naše ruky sú otočené (Otočte ruky doprava a potom doľava.)

Boli opäť dole. (Spodné ruky.)

Točte sa, otočte sa

A prestali. (Zastavia sa.)

11. "Semafor"

Na hranie potrebujete papierové kruhy (priemer 10 cm) - červené, zelené a žlté - pripevnené na paličkách.

Deti stoja v rade a vykonávajú cvičenia podľa signálov vedúceho: na červený signál sa postavia do drepu, na žltý signál a pochodujú na mieste na zelený signál.

Za každú chybu sa udeľujú trestné body. Vyhráva ten, kto má najmenej trestných bodov.

12. "Tri medvede"

Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Tri medvede kráčali domov. (Marec na mieste.)

Otec bol veľký, veľký (Zdvihnite ruky.)

Mama je trochu menšia (Držte ruky dopredu na úrovni hrudníka.)

A syn je ešte len bábätko. (Polož si ruky na opasok.)

Bol veľmi malý

Chodil s hrkálkami. (Napodobňujte hru s hrkálkou.)

13. "klop klop"

Učiteľ ukazuje pohyby a číta text, deti opakujú pohyby po učiteľovi:

Klop-klop!

Áno áno áno. (Tri tlesknutia.)

Môžem prísť k vám? (Tri údery proti sebe.)

Vždy rád! (Tri tlesknutia.)

14. "Ja mám, ty máš"

Deti stoja v kruhu alebo sú rozptýlené.

Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Mám, (Ukazujú na seba.)

Na tvojom mieste (Roztiahnite ruky a ukážu na susedov.)

lesklé oči, (Ukazujú oči.)

Ja, ty máš čisté uši. (Ukazujúce uši.)

(Zatlieskaj.)

(Skočiť na miesto.)

Ja, ty máš šarlátové pery, (Ukazujú oči.)

Mám, máš ružové líca.

Ty a ja, tlieskame si rukami.

Sme s tebou, skáčeme po nohe.

16. "Mám všetko"

Pred začiatkom hry si deti ľahnú na koberec, ruky pozdĺž tela, natiahnu sa. Učiteľ ukazuje pohyby a hovorí text, deti pohyby opakujú.

Posteľ má čelo (Zdvihnite hlavu a ramená, prsty na nohách sa pozerajú vzpriamene.)

A čajník má výlevku, (Posadia sa, jednu po druhej si priložia dve päste k nosu.)

A nočný stolík má nohy, (Drepnite si.)

A kastról má rúčky. (Ruky sú položené na opasku alebo na ramenách.)

A v tomto veľkom hrnci (Vstanú a ukážu panvicu, zovretú si ruky pred hruďou do kruhu.)

Existuje veľmi chutný kompót. ("Pozerajú" do panvice.)

A ja mám -

A nohy (Ukáž nohy.)

A perá (Ukáž perá.)

A nos (Ukáž nos.)

A chrbát (Zobraziť späť.)

A tu je niečo iné -

Veľmi hladné brucho! (Ukáž brucho.)

Hry a herné cvičenia pre prípravnú skupinu.

1. „Hádaj, čo urobili“ Učiteľ vyberie vodiča, ktorý sa vzdiali od detí na vzdialenosť 8-10 krokov a otočí sa k nim chrbtom. Musí uhádnuť, čo robia ostatní hráči. Deti sa dohodnú, akú akciu budú stvárňovať. Na povel vychovávateľky "Je čas!" hádač sa otočí, pristúpi k hráčom a povie: Ahoj, deti! Kde si bol? Čo si videl? Deti odpovedajú: Čo sme videli – nepovieme, ale čo sme urobili – ukážeme. Deti napodobňujú nejaký druh akcie, napríklad hru na harmonike, jazdu na koni atď. Vodič háda. Ak sa mýli, prehráva. Deti povedia, čo urobili, a vymyslia novú akciu. Vodič opäť háda. Potom sa na jeho miesto vyberie ďalšie dieťa a hra sa opakuje.

2. "Kruh" Deti stoja v kruhu a vedúci je v kruhu. V dlaniach drží prsteň, ktorý sa nenápadne snaží podať jednému z detí: s dlaňami zloženými v lodičke postupne otvára dlane detí. Deti pozorne sledujú činnosť vodiča a jeho kamarátov. Ten, kto dostal prsteň, by sa nemal prezradiť. Na signál vodiča: "Zvoňte, zazvoňte, vyjdite na verandu!" - dieťa s krúžkom vbehne do stredu kruhu a stane sa vedúcim. Ak si deti všimli jeho krúžok ešte pred signálom, tak do kruhu nesmú. Potom hra pokračuje s bývalým vodičom.

4. „Ručky-nohy“ Deti sú roztrúsené po sále. Učiteľ vyslovuje slová textu a ukazuje pohyby. Deti vystupujú. Všetci tlieskali rukami Priateľskejšie, zábavnejšie! (Tlieskajú rukami.) Naše nohy búšili hlasnejšie a rýchlejšie! (Ťukajú nohami.) Udrieme si kolená Ticho, ticho, ticho! (Plieskajú po kolenách.) Ruky, ruky dvíhajú Vyššie, vyššie, vyššie! (Pomaly zdvihnite ruky.) Naše perá sa roztočili (otočte štetce doľava a doprava), znova klesli. Krúžili sme, krúžili a zastavili (spustite ruky).

5. „Zakázaný pohyb“ Hráči vytvoria kruh. Učiteľ sa s nimi vopred dohodne, ktorý pohyb nemožno urobiť, napríklad drep, tlieskanie, mávanie rukami. Potom pri hudbe ukazuje rôzne pohyby, ktoré deti musia presne opakovať. Čím sú tieto pohyby pestrejšie a zábavnejšie, tým je hra zaujímavejšia. Učiteľ môže ukázať zakázaný pohyb – ten, kto ho nechtiac zopakuje, musí tancovať, spievať alebo čítať básničku. Hra môže byť komplikovaná: dohodnite sa, že existujú dva pohyby, ktoré sa nedajú opakovať, ale namiesto nich je potrebné vykonať iné. Napríklad, keď mu učiteľ položí ruku na zátylok, deti si majú sadnúť s prekríženými nohami, a keď sa predkloní, dvakrát tlieskajú rukami.

6. „Tri, trinásť, tridsať“ Hráči si vyberú vodiča, postavia sa do kruhu na dĺžku paže od seba. Vodič je v strede kruhu. Keď sa hra hrá prvýkrát, je žiaduce, aby učiteľ bol vodičom. Učiteľ vysvetľuje: „Ak poviem: tri, všetci rozpažia ruky do strán; ak je trinásť rokov - položte ruky na opasok; ak tridsať, zdvihnú ruky “(môžete si vybrať akýkoľvek pohyb). Učiteľ rýchlo vyvolá jeden alebo druhý pohyb. Dieťa, ktoré urobilo chybu, sedí na zemi. Keď zostane jeden alebo dvaja hráči, hra končí. Ostatní sú víťazi.

7. „Vršky a korene“ Deti vytvoria kruh alebo čiaru. V strede kruhu alebo pred čiarou je dospelý (vodca) s veľkou loptou v rukách (hru môže hrať jedno z detí). Vodič hodí loptu, pomenuje nejakú zeleninu a deti chytia loptu, pomenujú jedlú časť a hodia loptu vodičovi. Vedenie. Baklažán. 1. dieťa. Topy. Vedenie. Reďkovka. 2. dieťa. Korene. Vedenie. Kapustnica. 3. dieťa. Topy. Vedenie. Zemiak. 4. dieťa. Korene. Vedenie. Jahodový. 5. dieťa. Topy. Vedenie. Cesnak. 6. dieťa. Korene. Vedenie. Uhorky. 7. dieťa. Topy. Zaznamenávajú sa deti, ktoré sa nikdy nepomýlili. „Brána“ Deti chodia po ihrisku vo dvojiciach, držia sa za ruky. Na signál učiteľa "Brána!" zastavte a zdvihnite ruky. Posledná dvojica prejde popod bránu a postaví sa vpredu. Hra pokračuje.

8. "Prestaň!" Všetci hráči stoja na čiare nakreslenej pozdĺž jednej strany ihriska. Na opačnej strane kruh (v priemere dva alebo tri kroky) označuje domček vodiča, ktorý sa postaví chrbtom k deťom a hovorí: „Rýchlo choďte! Pozri, nezívaj! Stop!". Ako hovorí, deti vykročia vpred. Hneď ako povie: "Prestaň!" - zastaviť. Vodič vyzerá: kto nemal čas zamrznúť na mieste a pohybovať sa? Pomenuje tieto deti – vrátia sa k pôvodnému riadku. Potom sa vodič opäť otočí chrbtom k hráčom a povie: "Choď rýchlo!". Všetci pokračujú v krokoch vpred, začínajúc od miesta, kde ich zachytil signál „Stoj!“. Odtiaľ sa presúvajú tí, ktorí sa vrátia na štartovaciu čiaru. Hra pokračuje, kým sa jedno z detí nepriblíži k vodičovi a nedostane sa do jeho domu skôr, ako povie: „Stoj!“. Ten, kto uspeje, sa stáva vodcom.

9. "Kto odišiel?" Deti stoja v kruhu alebo polkruhu. Učiteľ ponúkne jednému dieťaťu, aby si zapamätalo tých, ktorí sú nablízku (päť alebo šesť ľudí), a potom odíde z miestnosti alebo sa odvráti a zavrie oči. Jedno z detí sa skrýva. Učiteľ sa pýta: "Hádaj, kto odišiel?". Ak dieťa uhádne správne, vyberie si niekoho namiesto seba. Ak sa pomýli, opäť sa odvráti a zavrie oči a ten, kto sa skrýval, sa vráti na svoje miesto. Hádaj to musí pomenovať.

10. "Nájdi loptu!" Všetci hráči stoja v kruhu blízko seba smerom k stredu. Jedno dieťa (podľa výberu učiteľa) sa stáva centrom - to je vodič. Hráči majú ruky za chrbtom. Jeden z nich dostane od učiteľa loptu. Od tohto momentu si to deti začínajú medzi sebou podávať za chrbtom. Hráč stojaci v kruhu sa snaží uhádnuť, kto má loptu. Aby to urobil, môže požiadať kohokoľvek, aby ukázal svoje ruky a povedal mu: "Ruky!". Dieťa okamžite natiahne obe ruky dopredu s dlaňami nahor. Ten, kto mal loptu alebo kto ju pustil, sa stáva centrom a vodič zaujme jeho miesto.

11. "Tik-tak-tak!" Deti sú rozptýlené po miestnosti. Na signál "Tick!" každý sa nakloní doľava a doprava na signál "Tak!" zastavte a na signál "Klop!" poskakovanie na mieste. Všetky signály sa opakujú 5-8 krát. Ten, kto sa pomýli, vypadáva z hry. Postupnosť signálov sa musí zmeniť. Na konci hry si treba všimnúť najpozornejšieho hráča.

12. „Tlieskanie“ Deti sa voľne pohybujú po miestnosti. Na jedno tlesknutie vodcu musia skočiť, za dva - sadnúť si, za tri - postaviť sa so zdvihnutými rukami (akékoľvek iné možnosti pohybu sú povolené).

13. "Štyri elementy" Hráči vykonávajú pohyby v súlade so signálmi: "Zem!" - ruky dole; "Vodu!" - ruky dopredu, "Vzduch!" - ruky hore; "Oheň!" - otáčať rukami v zápästiach a lakťoch. Kto urobí chybu, je považovaný za porazeného.

14. "Ako sa máš?"

Hráme celý deň. Cieľom dňa je hrať príliš lenivo. Pozeráte, nezaostávajte. Opakujte po nás.

Ako to ide? Páči sa ti to!

Ako sa máš! - pochod na mieste. Páči sa ti to!

ako beháš? - beh na mieste. Páči sa ti to!

Spíte v noci? - posaďte sa, ruky pod líce. Páči sa ti to!

Ako tlieskaš rukami? Páči sa ti to!

Ako dupeš nohami? Páči sa ti to!

Ako jazdíte na špičkách? Páči sa ti to!

Spustite ruky nižšie A dosiahnete na zem, ako? - hus. Páči sa ti to!

Otvorte ústa širšie, ako? Páči sa ti to!

A ako budeme robiť grimasy? Páči sa ti to!

Ako hovorím 1, 2, 3, Všetko zamrzne s grimasami Takto!

Bibliografia:

1. Borisová M.M. Sedavé hry a herné cvičenia pre deti od 3 do 7 rokov. Zbierka hier a cvičení

2. Penzulaeva L.I. Telesná výchova v materskej škole. Juniorská skupina.

3. Penzulaeva L.I. Telesná výchova v materskej škole. Stredná skupina.

4. Penzulaeva L.I. Telesná výchova v materskej škole. Seniorská skupina.

5. Penzulaeva L.I. Telesná výchova v materskej škole. Prípravná skupina.

6. Stepanenková E.Ya. Zbierka vonkajších hier.

OBECNÝ ROZPOČET PREDŠKOLSKÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV Materská škola č. 89 "Delfín"

všeobecný vývinový typ

Súhrn otvoreného zobrazenia SOD

„Príprava na raňajky. raňajky"

v druhej juniorskej skupine

Pripravené a hosťované:

vychovávateľka Kolešová A.A.

Obukhovo

2018

Téma: " Príprava na raňajky, raňajky "

Cieľ : formovať kultúrne a hygienické zručnosti detí, pestovať zručnosť kultúrneho správania sa pri stole.

Úlohy:

1. naďalej sa učiť a jesť opatrne;

2. formovať schopnosť správneho používania obrúska a behaviorálne zručnosti pri jedle(chlieb nedrvte, nehovorte);

3. pestovať priaznivý postoj k príjmu potravy;

4. pestovať samostatnosť v sebaobsluhe pri stole, úctu k práci dospelých;

5. vštepiť schopnosť tlačiť stoličku a ďakovať po jedle;

6. naďalej rozvíjať jemnú motoriku, koordináciu pohybu prstov.

Pohybujte sa.

Po ranných cvičeniach deti vstupujú do skupiny.

opatrovateľka : Chlapci, naše nohy a trup sú hore?(Odpovede detí)

Zobudili sme prsty?(Odpovede detí).

Vedený prst hry: "Varíme, varíme kompót", "Chizhik-Pyzhik..."

1. "Varíme, varíme kompót"

Uvaríme si kompót

Potrebujete veľa ovocia. Tu.

(držte ľavú ruku"naberačka"

Nakrájame jablká

(ukazovák"rozpadnúť")

Hrušky si nakrájame

(koncom dlane "sekáme")

Stlačte citrónovú šťavu

(zaťať päste)

Vložte odtok a piesok.

(z dlane na dlaň)

Varíme, varíme kompót

(držte ľavú ruku"naberačka" a zasahovať do ukazováka pravej ruky)

Správajme sa k čestným ľuďom.

(vystavujeme otvorené dlane dopredu)

2. Chizhik-pyzhik, kde si bol?(vyhrážame sa prstom)

Umyla som si ruky na rieke(umyť si ruky)

Zafúkal vietor – spadol som(roztiahnite prsty a zdvihnite a spustite dlane)

Špinavé ruky v kaluži(podajte si ruky).

opatrovateľka : - Výborne, chlapci, naše prsty sa zobudili. Teraz zobuďme jazyk.

Vykonáva sa artikulačná gymnastika

1. Účel "úsmev".

Natiahnite pery do strán ukazujúci zuby. (drž do 10).

2. Účel "Trubice".

Vytiahnite pery dopredu ako proboscis.(drž do 10).

3. “Lahodný džem” Cieľ : rozvoj artikulačnej motility.

Usmejte sa, otvorte ústa , široký jazyk vo forme "pohára"

olízajte si hornú peru.

4. Účel "Sledovať". : rozvoj artikulačnej motility.

ústa otvorené . Strčte ostrý jazyk dopredu a pracujte s ním zľava doprava,

z jedného kútika úst doďalší : "Tik-tak, tik-tak". (10-12 krát).

5. Účel "Kôň". : vývoj artikulačného aparátu.

Kôň ide a skáče. Kliknite špičkou jazyka.(8-10 krát).

Kôň sa zastavil. Vysloviť : Prrr ... prrr, vibrujúce pery(Päť krát) .

opatrovateľka : - Výborne, chlapi, jazyk a prsty sa prebudili. Teraz sa pozrite, či sú naše stoly pripravené raňajky ? ako si to získal? Kto sa o to postaral(Odpovede detí)

opatrovateľka : - Stoly sú pripravené a vy ste pripravení sadnúť si k stolom(Odpovede detí)

opatrovateľka : - Je to tak, ruky sme si ešte neumyli, alebo si ich snáď neumyjeme? To sa nikto nedozvie?(Odpovede detí)

opatrovateľka : Všetky choroby u chlapcov,

Z mikróbov, hovoria.

Aby ste boli vždy zdraví.

Musíme si umyť ruky mydlom!

opatrovateľka : teraz si pôjdeme umyť ruky do vlaku. Prejdeme do umyvárne (Deti sú v rade, zobrazujúc vlak a znie hudba piesne"Vlak" choď na toaletu)

opatrovateľka : A pripomeňme si, ako si správne umývať ruky!(na stene pri umývadlách považujeme za modely)najprv musíte zabaliť rukávy; poneotvárajte príliš kohútikaby nestriekala vodu; namočte si ruky; vziať mydlo; namydlite ruky krúživým pohybom; dať mydlo; umyte si ruky mydlovou vodou; jemne opláchnite vodou; potriasť rukou z vody; uzatvárací ventil; vezmite si čistý uterák; utrite si ruky - pevne pripevnite uterák, utrite si dlane a prsty, najprv na jednej, potom na druhej strane; vložte uterák do košíka"na špinavé uteráky".

opatrovateľka : urobiť hádanku

Šmykne sa ako o život

Ale nevydám to.

Penenie bielou penou

Nebuďte leniví umyť si ruky.(mydlo)

Výborne, chlapci, ani kvapka vody na podlahu!

ml učiteľka Natalya Ivanovna pozýva deti k stolu

N.I. - chlapci dnes si pre vás naši kuchári pripravili úžasne chutné raňajky A pozývam vás k stolu.

opatrovateľka : ďakujem Natalya Ivanovna za pozvanie! Keď si všetci sadli za stôl, pripomínam držanie tela a správne sedenie pri stole.

opatrovateľka :- kuchári sa o vás postarali, pripravili túto úžasnú zdravú a veľmi chutnú kašu (vymenujem akú kašu, kakao a žemľu s maslom a syrom. Môžete sa o ne postarať aj vy, čo myslíte?(Odpovede detí) Dobrú chuť!

Počas raňajok vychovávateľka upozorňuje na držanie tela detí, správne sedenie pri stole, správne používanie príboru, v prípade potreby poskytuje pomoc.

Vychovávateľ:

Na mojom tanieri

vtipný pes

Aby bola viditeľná

Jem všetko do dna

opatrovateľka : Chlapi, ktorých stôl zje všetko, nezabudnú odložiť šálku s tanierikom a dostanú také slnko(vyrobené na stojane jasné usmievajúce sa slnko).

Všímam si, ako chlapi odnášajú šálku s tanierikom, ako používajú obrúsok. Asistent učiteľa tiež deti pochváli alebo pomôže tým, ktorí to potrebujú.


ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber najnovších článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako by ste chceli čítať Zvon
Žiadny spam