ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber nových článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako chcete čítať Zvon?
Žiadny spam

Zhrnutie integrovanej hodiny v skupine seniorov

"Ročné obdobia - jar"

Integrácia vzdelávacích oblastí : „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Kognitívny rozvoj“, „Rozvoj reči“, „Umelecký a estetický rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.

Druhy detských aktivít : herné, komunikačné, vzdelávacie a výskumné, produktívne, hudobné a umelecké.

Cieľ: systematizovať predstavy detí o sezóne - jar

Úlohy:

- vzdelávacie: upevniť a objasniť predstavy o znakoch jari; naučte sa v ňom všímať zmeny, nájdite znaky sami; zlepšiť schopnosť skladať vety z obrázkov, spájať ich významovo do príbehu; rozvíjať schopnosť vyberať prídavné mená pre podstatné mená; rozšíriť slovnú zásobu na tému „Jar“; naučiť sa kresbou sprostredkovať radostnú náladu spojenú s príchodom jari.

- vývoj: rozvíjať myslenie, pozornosť; schopnosť navigovať v lietadle; rozvíjať vizuálne vnímanie; rozvíjať schopnosť správne vnímať a cítiť náladu, ktorú umelec odráža v krajine; rozvíjať umelecké a tvorivé schopnosti.

- vzdelávacie: kultivovať verbálnu pozornosť, estetický postoj k prírode prostredníctvom obrazu kvetov; pestovať lásku k pôvodnej prírode.

Vybavenie : korektúry na tému „Jar“, obrázky námetov na tému „Jar“, žetóny a vystrihnuté obrázky pre každé dieťa, albumy, vodové farby, štetce č. 3, č. 1; magnetofón, nahrávanie diel P.I. Čajkovského „Ročné obdobia“, D. Šostakoviča „Jar – prebudenie“.

Prípravné práce: rozhovory o jari a jej znameniach; pozorovanie zmien v prírode počas chôdze; prezeranie reprodukcií obrazov známych umelcov o jari; memorovanie básní o jari, čítanie diel, spievanie piesní, počúvanie diel P.I. Čajkovského "Ročné obdobia".

Priebeh lekcie:

1. Úvodná časť

V.: Chlapci, počúvajte. Nič nepočuješ? Kto to kráčal tak ticho za oknom?

Kto prišiel tak potichu?

No, samozrejme, nie slon,

A, samozrejme, hroch

Nemohla som to prejsť potichu.

A nikto z vás nepočul

Ako list vychádzajúci z púčika,

A ty si nepočul

Ako zelené steblá trávy

Vyzúvam si zelené topánky,

Potichu sa vynorili zo zeme.

A snežienka potichu odišla.

A všade je ticho.

To znamená, toto znamená:

Potichu prišla jar.

Prišla k nám jar. Už ste uhádli, že sa budeme rozprávať o jari aká je jar?

2. Hlavná časť

V.: Chlapci, pozrime sa na obrázky a pripomeňme si, aké zmeny nastávajú v prírode na jar. (deti si prezrú skúšobný list č. 1 na tému „Jar“)

Didaktická hra „Znamenia jari“

Na jar pekne svieti, hreje, pečie...?

Čo robia vtáky na jar?

Aké kvety sa objavia na jar ako prvé?

Kto sa zobudí na jar?

Čo sa objavuje na stromoch začiatkom jari?

Čo je modré, vysoké, čisté na jar?

Čo behá a šumí na jar?

Cvičenie: „Pokračuj vo vete“

Dlhá, studená... (zima) sa skončila;

Prišla teplá, dlho očakávaná... (jar);

Jar svieti čoraz jasnejšie... (slnko);

Na jar záveje od slnečného tepla... (usadzujú sa, topia sa...);

Objavia sa prvé... (rozmrazené fľaky);

Zvučné...(prúdy) bežia;

Kvapkanie zo striech domov... (námelie);

Stromy napučiavajú... (púčiky);

Z teplých krajov... (vtáky) lietajú;

Naozaj milujeme prvú jar... (kvety);

Prvé jarné kvety sú... (snežienky);

Na jar púčiky na stromoch... (napučia);

Na jar vtáky stavajú, stavajú, robia ... (hniezda);

Po zime príde... (jar);

Zima odišla a jar ... (príde);

Zima je studená a jar je ... (teplá);

Chlapi stavajú pre škorcov... (vtáčie búdky);

Ľad sa roztopil, objavili sa ... (mláka).

Didaktická hra: „Hádaj hádanky, zakryte odpovede žetónmi“

Idem na cestu v apríli -

Všetky polia sa zazelenali!

Prikrývam to ako koberec

Pole, lúka a školský dvor (tráva)

V modrej košeli

Beží po dne rokliny (Stream)

Najprv zo zeme

Na rozmrazenom mieste.

Nebojí sa mrazu

Hoci malý (snežienka)

Na konári je tu niečí dom,

Nie sú v ňom žiadne dvere ani okná,

Ale pre kurčatá je tam teplo

Toto je názov domu... (Hniezdo)

Majiteľ lesa

prebúdza sa na jar

A v zime pod fujavicou kvíli

Spanie v snehovej chatrči (medveď)

Na jeseň odleteli na juh,

Aby nestretol zlú fujavicu.

A na jar sa sneh roztopil,

A naši sa vrátili... (Kŕdle)

Čo sa otvorilo na konároch.

A kvitla v apríli? (lístie, puky)

Modré zrkadlá

Na zem padol oblak.

Plytký, plytký.

Pastelky sú ako taniere.

Nebojí sa chladu

Modrá... (Kuže.)

Sneh v lese, veľa závejov

Ale môžete počuť trilk sýkoriek

Zo strechy rovno na cestu

Znie to ako kvapkanie….(Kvapky)

Pozrite sa na toto, chlapci.

Vata zavesená na oblohe -

Plavia sa k nám zďaleka

Na modrej oblohe... (Oblaky)

Hniezdo z konárov -

Pre milované deti.

Kto sú tie malé deti?

Spoločne žiadajú o jedlo... (kurčatá)

Majiteľ lesa

Prebúdza sa na jar... (Medveď)

Fyzické cvičenie „Do našej skupiny vletel chrobák“

Do našej skupiny vletel chrobák v stoji, ruky do strán

Bzučel a spieval „w-w-w“ dole bzučanie

Tu letel doprava,

Všetci sa pozreli doprava. rotácia tela

Letel som doľava

Všetci sa pozreli doľava.

Chrobák si chce sadnúť na tvoj nos, šou

Nenecháme ho sedieť, zamávaj dlaňou

Náš chrobák pristál, sadol si a postavil sa

Bzučalo a točilo sa

Chrobák - to je krásna dlaň pradenie

Posaďte sa na chvíľu.

Chrobák vyletel hore ruky hore

A sadol si na strop

Postavili sme sa na prsty, Na ponožkách

Ale nedostali sme chrobáka,

Poďme spolu tlieskať

Clap-clap-clap tlieskať rukami

Aby mohol odletieť.

Didaktická hra: „Vysvetlite význam slov“

(pozri si obrázky a vysvetli význam slov)

Prúd je...;

Vtáčia búdka je...;

Kapel je...;

Snežienka je...;

Obličky sú...;

Topiť je...;

Hniezdo je...;

Stádo je...

Hmyz je...

Didaktická hra „Vytvorte vetu“

(učte sa samostatne, napíšte príbeh na tému „Prišla jar“, pomocou korektorskej tabuľky č. 1, na tému „Jar“)

Didaktická hra „Porovnaj a vymenuj“

(deti si prezrú skúšobný list č. 2 na tému „Jarné slnko“

Učiteľ začne frázu a dieťa ju musí dokončiť).

Slnko je žlté ako... (púpava, kura, citrón)

Slnko je okrúhle, ako... (guľa, pomaranč, drdol)

Slnko je jemné, ako... (babička, mama)

Slnko je veselé, ako... (pieseň, klaun, hra)

Slnko hreje, ako... (sporák, palčiaky, kožuch)

Slnko je jasné, ako... (žiarovka, lampáš, hviezda)

Slnko je horúce, ako... (oheň, vatra).

Fizminutka

Medveď vyliezol z brlohu,

Na prahu som sa obzrel. (otočí sa doľava a doprava)

Natiahol sa zo spánku (natiahne ruky hore)

Opäť k nám zavítala jar.

Ak chcete rýchlo získať silu,

Medveďovi sa krútila hlava. (rotácia hlavy)

Naklonil sa dopredu a dozadu (ohýbanie dopredu a dozadu)

Tu kráča lesom.

Medveď hľadá korene

A hnilé pne.

Obsahujú jedlé larvy -

Vitamín pre medveďa. (naklonenie: dotknite sa ľavou nohou pravou rukou,

Medveď sa konečne nasýtil potom naopak)

A sadol si na poleno. (Deti si sadnú)

V.: Ľudia už dlho milujú jar a nazývali ju „jar je červená“. Básnici písali básne o jari, skladatelia písali hudbu a umelci ju zobrazovali na svojich obrazoch. A každý umelec to videl inak. Pozrime sa na obraz A. Savrasova „Skorá jar“ a „Modrá jar“ V. Bakshaeva.

(skúška tabuľky č. 3; „Jar v dielach umelcov“)

Cvičenie: „Premýšľaj a odpovedz“

Aké ročné obdobie je zobrazené na obrazoch? Prečo ste sa tak rozhodli?

Ktorý obraz zobrazuje skorú jar?

Ktorý obraz zobrazuje neskorú jar?

Aké je počasie? Nálada na obrázku?

Čo môžete povedať o kráse obrazu?

Ako by ste nazvali tieto obrazy?

V.: Teraz budeme hrať aj my, staneme sa umelcami a kreslíme jar. Najprv premýšľajte o zápletke výkresu. Pripomeňme si, aká je jar? Čo môžete zobraziť? Teraz poďme do práce a hudba vám pomôže cítiť, ako sa príroda prebúdza po zimnom chlade. Vypočujte si, ako hudba sprostredkúva jarnú náladu a skúste ju premietnuť na papier.

Deti sa pustia do práce. Pre tých, ktorí to majú ťažké, učiteľ pomáha radou.

výsledok:

V.: Chlapci, dnes sme sa veľa rozprávali o jari, pozerali sa na obrázky s náznakmi jari.

Čo ste sa naučili o jari?

Výborne, snažili ste sa zo všetkých síl a namaľovali ste vynikajúce jarné obrázky, ktoré vám môžu závidieť veľkí umelci. Preskúmajte prácu detí, pochváľte ich a povedzte, že každý sa s takou náročnou úlohou vyrovnal. Ponúknite, že nájdete obrázok, ktorý zobrazuje jasný deň, skorú jar, neskorú jar atď.

Týmto sa naša lekcia končí. Všetkým vám veľmi pekne ďakujem!

Literatúra:

    Približný základný vzdelávací program predškolského vzdelávania „Od narodenia do školy“ / Edited by N.E. Veraksy, T.S. Komárová, M.A. Vasiljevová. Vydavateľstvo MOSAIC-SYNTHESIS. MOSKVA“, 2014

    N.V. Gavrish, Bezsonová O.K. „Kaleidoskop informačnej a hernej tvorivosti detí. Metodické odporúčania na používanie korekčných tabuliek.“ K. Vidavnitstvo: Slovo. 2012. 256 s.

    Súčasné zamestnanie v predškolskom veku: základná metóda. poz_b. / podľa vyd. N. V. Gavrish; auto Kol.: N. V. Gavrish, O. O. Linnik, N. V. Gubanova. − Lugansk: Alma Mater, 2007. − 496 s.

    Krašeninnikov E.E. Rozvoj kognitívnych schopností predškolákov vo veku 4-7 rokov. Federálny štátny vzdelávací štandard. Vydavateľstvo - Mosaic-Synthesis. Séria - Knižnica programu "Od narodenia do školy", 2014

    Komárová T.S. Vizuálne aktivity v materskej škole. Seniorská skupina. Pre triedy s deťmi vo veku 5-6 rokov. Federálny štátny vzdelávací štandard. Vydavateľstvo - Mosaic-Synthesis. Séria - Knižnica programu "Od narodenia do školy", 2014

    Kasatkina E.I. Herné technológie vo výchovno-vzdelávacom procese predškolských vzdelávacích inštitúcií.//Manažment predškolských vzdelávacích inštitúcií. - 2012.- č.5.

    Program environmentálnej výchovy pre deti „My“ / N, N, Kondratiev a kol. – 2. vyd., prepracované. A dodatočné – Petrohrad: „Childhood-press“, 2001. – 240 s.

    Nikolaeva S.N. Miesto hry v environmentálnej výchove detí predškolského veku: Príručka pre odborníkov v predškolskom vzdelávaní. – M.: Nová škola, 1996. – 48 s.

    Molodova L.P. Hravé environmentálne aktivity s deťmi: Výchovná metóda. Manuál pre učiteľky a učiteľky materských škôl. – Mn.: „Asar“ - 1999 – 128 s.: chor.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom rozvoji v skupine seniorov „Prichádza jar, uvoľnite cestu jari“

Andronova Marina Aleksandrovna, učiteľka MŠ MKDOU Gavrilovo Posad č.1, región Ivanovo
Popis materiálu: Ponúkam vám súhrn priamych vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom vývine detí v seniorskej skupine „Prichádza jar, uvoľnite miesto jari“. Toto zhrnutie je zamerané na rozvoj reči detí staršieho predškolského veku, materiál bude užitočný pre učiteľov materských škôl.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít o kognitívnom a rečovom vývine
v seniorskej skupine „Prichádza jar, uvoľnite cestu jari“

Integrácia vzdelávacích oblastí:„komunikácia“ (vývoj reči), „kognícia“ (tvorba holistického obrazu sveta), „hudba“ (hudobne rytmické pohyby, počúvanie hudby), „umelecká tvorivosť“ (rozvoj detskej kreativity), „bezpečnosť“ ( formovanie predpokladov pre environmentálne povedomie), „práca“ (manuálna práca), „telesná výchova“ (telesná výchova), „socializácia“ (rozvoj komunikačných zručností, emocionálnej citlivosti).
Cieľ: formovanie pozitívneho emocionálneho vzťahu ku kráse jarnej prírody.
Úlohy:
Vzdelávacie:
1. Objasniť a systematizovať predstavy detí o jarných zmenách v prírode. 2. Trénujte deti v schopnosti nadviazať jednoduché vzťahy príčina-následok.
Vzdelávacie:
1. Aktivujte detskú slovnú zásobu pojmami z témy vyučovacej hodiny.
2. Rozvíjať súvislú reč: schopnosť jasne vyjadrovať svoje myšlienky pre ostatných a správne používať gramatické štruktúry.
3. Rozvíjať u detí logické myslenie a pozornosť, hovorenú reč, podporovať túžbu komunikovať.
4. Rozvíjajte jemnú motoriku rúk rôznymi pohybmi a cvičeniami.
Vzdelávacie:
1. Pestujte si úctivý postoj k pôvodnej prírode.
2. Prispievať k formovaniu záujmu detí o prírodu.
Vychovávateľ:- Chlapci, práve som videl, ako k oknu priletela straka, zaklopala na okno a začala tak radostne a nahlas štebotať. Zaujímalo by ma, čo chcela komunikovať? Oh, pozri, čo tam je?!
Deti objavia zvláštnu obálku. Učiteľ list prečíta.
Vychovávateľ:
- Čoskoro sa pripravte na nezvyčajný výlet.
Po ceste vás čakajú lesné tajomstvá.
- Chlapci, chcete ísť do lesa? Nie pre huby, nie pre kvety, ale pre lesné zázraky! (deti - "Áno!") Potom poďme týmito cestami.
Hrá hudba. Deti chodia po „ceste“.
Vychovávateľ:- Chlapci, teraz sme kráčali po ceste, ale kto môže opísať ich cestu? Ako ste sa cítili? Nezabudnite, musíte to povedať, aby každý uveril: naozaj ste kráčali lesom.
Deti zdieľajú svoje dojmy. Niekto si predstavil potok, niekto preliezol spadnutý strom, stúpil na šišku pod stromom, chodil bosý po machu atď.
Vychovávateľ:- Tu sme v lese! Na stojane sú zavesené ilustrácie o jari.
Vychovávateľ:
- Ahoj les, hustý les,

Plné rozprávok a zázrakov!
Kto sa skrýva v tvojej divočine?
Aké zviera? Aký vták?
Otvor všetko, neskrývaj to,
Vidíte, sme svoji!
- Do akého lesa sme prišli?
deti:- Jarná, krásna, tajomná, rozprávková, nádherná, hustá, magická.
Vychovávateľ:- Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázkoch?
deti:- Jar!
Vychovávateľ:- Prečo ste sa tak rozhodli? Na tomto obrázku je sneh v lese. Myslím, že je zima. A tu vidím kvety. Možno je leto? Aké znaky jari sú na obrázkoch?
Deti dokazujú, že maľby zobrazujú jar, pomenujú znaky jari (sneh sa topí, slnko svieti jasnejšie, námraza sa objavuje, prilietajú vtáky, tečú potoky, kvitnú prvé kvety).
Aké znaky jari ste spozorovali? (dni sa predlžujú a noci skracujú, prilietajú prvé sťahovavé vtáky, fúka teplý vietor, otepľuje sa).
Vymenujte jarné mesiace. (marec apríl máj)
Vychovávateľ:- Teraz na všetkých obrazoch vidím úsmev jari. A čo dáva jar úsmev? (Slnko) Pozrite sa, aké krásne je slnko, ale niečo mu chýba. Co si myslis? (lúče) Nech nás slnko ešte viac zohreje, ty a ja k tomu pridáme nejaké lúče.
Deti pridávajú lúče štipcov na lepenku.
Prehrá sa nahrávka „vtáčích hlasov“.
Vychovávateľ:- Počuješ spievať vtáky v jarnom lese? Ako sa volajú vtáky, ktoré odlietajú na jeseň a vracajú sa na jar? (sťahovanie).
Ktorý vták prichádza na jar? (odpoveď detí) Správne, veža.
Všetky sťahovavé vtáky sú černejšie,
Čistí ornú pôdu od červov,
Celý deň skákať po ornej pôde
A ten vták sa volá veža.
Prečo ľudia hovoria toto: „Veža otvára jar“? (odpovede detí)
Aké ďalšie jarné speváčky poznáte? Vystavte ich na stojane. Hádaj hádanku:
Na stožiari je palác,
Na dvore je spevák,
A jeho meno je..... (Starling)
- Ako sa volá domček škorca? Kto stavia vtáčiu búdku - ľudia alebo vtáky? Poď, postavíme útulné domčeky pre škorcov.
Deti na stole vyskladajú vtáčie búdky z počítacích tyčiniek.
Vychovávateľ:- Výborne chlapci! A teraz vychádzame na slnečnú lúku. A keďže je slnečno, ako sa na ňom topí sneh? (deti - „Rýchlo!“) to znamená, že na zemi sa objavujú rozmrazené škvrny a na rozmrazených miestach, ktorého jarného hosťa vidíte? (snežienka)
Minúta telesnej výchovy."snežienka"
Práve na nás padla jar – naťahujú ruky dopredu
Ponoril som dlaň do snehu dole, kolmo na telo.
A tam to kvitlo nežne, ruky spojené do púčika vo výške očí
Malá snežienka sa pomaly roztiahne prstami („kvet sa otvoril“)
"Snežienky stoja, hlavy natiahnuté k slnku a hojdajú sa v teplom vánku."
Vychovávateľ:- Teraz zatvorte oči a počúvajte: o čom hovorí les?
Je zapnutý zvukový záznam lesných zvukov.
Odpovede detí: beží zajac, žblnká potok, spievajú vtáky, ozývajú sa kvapky, ďateľ klope na strom.
Vychovávateľ:- Výborne! Všetko ste uhádli správne.
Vychovávateľ:- Chlapci, ako by ste sa mali správať v lese? Lámať konáre, hádzať odpadky, zapáliť oheň? (nie, treba obdivovať les) Chcete obdarovať jar? (Áno)
Jarné prechádzky lesom, slnečné, zvonivé, elegantné a aby bola jar ešte elegantnejšia, dajme jej korálky.
Vychovávateľ:- Chlapci, vyrobme si na jar farebné a elegantné papierové korálky.
Deti krútia krúžky z pásikov papiera, konce papiera lepia a potom navliekajú na šnúrku.
Vychovávateľ:- Pozri, ako krásne sa vydarili korálky. Zavesme ich na vianočný stromček, aby ich jar videla a vyskúšala.
Vychovávateľ:- Výborne! A teraz je čas, aby sme sa vy a ja vrátili domov do škôlky. A na rozlúčku predvedieme na jar kruhový tanec
Učiteľ a deti:
1. Ak vyšlo slnko -
Tak k nám prišlo ráno.
Les sa prebudil zo spánku -
To znamená, že k nám prišla jar.
Refrén: sneh sa roztopil a zima nie je,
Vonku teplo
A zábavné a radostné
A moja duša je svetlo.

(Tlieskajú rukami.) Deti kráčajú po ceste k hudbe.
Vychovávateľ: Naša cesta sa teraz skončila. Sme späť v škôlke. Ako si sa cítil, keď si sa vrátil z lesa? Aké zaujímavé veci sme dnes robili? čo sa vám najviac páčilo?


Popis práce: Ponúkam vám súhrn komplexnej priamej edukačnej aktivity pre deti staršieho ročníka (5-6 ročné) na tému „Jarné kvapky“. Tento materiál je určený pre staršie deti a pedagógov. Toto zhrnutie výchovnej lekcie je zamerané na zhrnutie vedomostí detí o jari a jej znameniach.

Zhrnutie komplexnej vzdelávacej aktivity pre deti seniorskej skupiny „Jarné kvapky“

Vzdelávacie oblasti: „Kognícia“, „Komunikácia“, „Socializácia“,
„Umelecká tvorivosť“, „Čítanie beletrie“.

Cieľ: Objasniť a systematizovať vedomosti detí o charakteristických znakoch jari. Úlohy:
- objasniť a zovšeobecniť predstavy detí o charakteristických znakoch jari, rozšíriť vedomosti detí o jari, obohatiť a aktivovať slovnú zásobu na danú tému;
- Zopakujte si s deťmi názvy jarných kvetov (konvalinka, snežienka, tulipán, narcis, púpava, podbeľ);
- Rozvíjať pozornosť a pozorovanie, jemnú a hrubú motoriku, komunikačné schopnosti;
- Precvičiť schopnosť kolektívnej práce v netradičných technikách s aplikáciou;
- Poskytnite deťom pozitívne dojmy z vykonávaných činností.
Materiály a vybavenie:
- Nástenné noviny „Jar“;
- Ilustrácie jarných kvetov (konvalinka, snežienka, tulipán, púpava, narcis, podbeľ);
-Vystrihnúť obrázky jarných kvetov;
-Kocky „Zložte vzor“ od Nikitin;
-Zelené a žlté papierové obrúsky, lepidlo, štetce, obrúsky pre každé dieťa, papier Whatman.

Prípravné práce:
- pozorovania v prírode;
- čítanie básní o jari;
- prezeranie obrazov a ilustrácií o jari;
- učenie sa prísloví o jari;
- riešenie hádaniek.

Deti sedia na stoličkách v polkruhu, učiteľ číta báseň:
"Jar".
Prichádza k nám jar
Rýchlymi krokmi,
A snehové záveje sa jej topia pod nohami.
Čierne rozmrazené škvrny
Viditeľné na poliach.
Na jar môžete vidieť veľmi teplé nohy. (I. Tokmaková)

Učiteľ: Chlapci, o čom je táto báseň? (o jari).
Vychovávateľ: Presne tak, o jari.
- Chlapci! Kto si pamätá, ktoré mesiace v kalendári sú vyhradené pre JAR? (marec apríl máj)
- Aký je teraz mesiac?
Deti: apríl.
Učiteľ: Aké básne o jari poznáte?
Deti recitujú básne o jari.
Martina
Lastovička odletela
Ďaleko...
Vráť sa, lastovička!
Je apríl.
Vráť sa, lastovička!
Nie sám:
Nech je to s tebou, lastovička,
Jar prichádza!
(Boris Zakhoder)

Prišla jar
Lesy šumia, zem kvitne,
Prúd spieva a zvoní:
"Prišla jar, prišla jar -
V šatách z lúčov!
Detské srdcia sa radujú,
Úsilie do rozlohy lúk:
„Prišla jar, prišla jar
V girlande kvetov!
(Maria Pozharova)

Jar
Leteli dva škorce
Sedeli na breze,
Sadli si a spievali, -
Ako leteli, ako sa ponáhľali
Zo zámorských brehov
Do mojej rodnej zeme, drahá
K malej bielej breze!
(Ivan Muraveiko)

Jar
Zlá fujavica pominula.
Noc bola kratšia ako deň.
Od juhu fúka teplý vietor,
Kvapky padajú, zvonia.
Slnko ohrieva zem,
Z nášho kopca uháňa ľad.
Snežná žena sa topí
A slzy tečú potokmi.
Ak sa všade topí sneh,
Deň sa predlžuje
Ak sa všetko zmení na zelenú
A potok zvoní na poliach,
Ak slnko svieti jasnejšie,
Ak vtáky nemôžu spať,
Ak sa vietor oteplí,
To znamená, že k nám prišla jar.
(Jekaterina Karganová)

Hra „Znamenia jari“ sa hrá s loptou s pieskom.

Pedagóg: Chlapci, aké ďalšie znaky jari poznáte?
- slnko jasne svieti a hreje;
- na slnku sa sneh začína topiť, klesá;
- na zemi sa objavili prvé rozmrazené škvrny;
- dni sú dlhšie a noci kratšie;
- pramenné potoky pretekali;
- zimné oblečenie sme prezliekli za jarné;
- celá príroda sa prebúdza zo zimného spánku;
- púčiky napučiavajú na stromoch a kríkoch;
-vtáky lietajú z teplých krajín.
Vychovávateľ: Výborne!

Hra „Pomenujte to láskavo“ sa hrá pomocou strednej lopty - ježka.
Cieľ: Zlepšenie gramatickej stavby (tvorba podstatných mien s deminutívnymi - láskavými príponami).
Slnko je slnko;
List – list;
Puddle — mláka;
Icicle — cencúľ;
Strom - strom;
Kvapka - kvapôčka;
Cloud — oblak;
Prúd je prúd.

Učiteľ: Chlapci, pozrite sa pozorne na obrázok (ukazuje na nástenné noviny „Jar“).
Teraz vám poviem hádanky, uhádnete ich a nájdete ich tu.

Žlto-zlatý kvet,
Ako nadýchané kura.
Okamžite vädne od mrazu
Naša sissy... (mimóza)

Len za oknom
Mráz vpustil dovnútra,
Začali tiecť cencúle
Korálky sĺz.
No a čo ty, priateľ môj?
Odpovedz teraz -
Pod mojím oknom
Čo zvoní? (kvapky)

Kolaudačná párty u škorcov
Neskonale sa raduje.
Aby s nami žil posmievač -
Urobili sme... (vtáčia búdka)

V modrej košeli
Vedie po dne rokliny. (Potok)

Tu na konári je niečí dom,
Nie sú v ňom žiadne dvere, žiadne okná,
Ale pre kurčatá tam býva teplo,
Toto je názov domu... (Hniezdo)

Na rieke sa ozýva praskanie a hrmenie,
To znamená ľadoborec
Na rieke je ľad
To znamená... (ľadový drift)

Mrkva je biela,
Rástlo celú zimu.
Slnko sa zahrialo -
Zjedol všetku mrkvu (cencúľ)

Má mrkvový nos
Veľmi miluje mráz
V chladnom počasí nemrzne.
A jar príde a roztopí sa. (snehuliak)

Prvý, kto sa dostane zo zeme
Na rozmrazenom mieste.
Nebojí sa mrazu
Hoci malý (snežienka)

Prichádza s láskou
A s mojou rozprávkou.
Mávne čarovným prútikom,
Snežienka bude kvitnúť v lese (jar)

Vychovávateľ: Výborne, uhádli ste všetky hádanky. Deti, kto pozná príslovia o jari?
Deti hovoria príslovia:
Veža na hore - prameň je na dvore.
Zima straší jar, ale sama sa roztápa.
Jar je červená s kvetmi a jeseň s koláčmi
Na jar tvrdo pracujte a v zime budete dobre najedení.
Február je bohatý na snehové búrky a marec je bohatý na dážď.
Pozemok viac hnojte, úroda bude vyššia.

Pedagóg: Poďme sa hrať a ukázať, ako k nám prichádza jar!


Vonkajšia hra "Jar".
Slniečko, slniečko, Deti chodia v kruhu, držia sa za ruky.
Zlaté dno.
Horieť, horieť jasne
Aby to nezhaslo.
V záhrade tiekol potok, Bežali v kruhu.
Prišlo sto vežičiek a „lietajú“ v kruhu.
A snehové záveje sa topia, topia, Pomaly čupia.
A kvety rastú. Natiahnite sa na špičky, ruky hore.

Učiteľ: Chlapci, pozrite sa! A tu vyrástli kvety.
(Deti pristupujú k stánku „Jarné kvety“)
Učiteľ: Aké kvety tu rastú?
Deti striedavo ukazujú a pomenúvajú kvety.
Vychovávateľ: Výborne, poznáte všetky kvety.
Delíme sa na dve podskupiny.
Didaktická hra „Zbieraj kvet“.
Prvá podskupina. Učiteľka dá deťom obálku, v ktorej sú nastrihané obrázky kvetov.
Potom sa učiteľ opýta, ktorý kvet dostali.
Druhá podskupina. Kvety sú zostavené podľa vzoru z kociek „Assemble a pattern“ (tulipán, podbeľ).
Učiteľ: Aký si skvelý človek, teraz si vymeníme úlohy.
Pedagóg: Chlapci, teraz vám ukážeme, ako rastú kvety.

Prstová gymnastika „Jarný kvet“
Na čistinke vyrástol vysoký kvet. Ukážte kvetinu rukami.
V jarné ráno som otvoril okvetné lístky. Roztiahnite prsty.
Krása a výživa pre všetky okvetné lístky Pohyb prstov k sebe a od seba.
Spoločne rastú korene pod zemou. Dlane dole, zadná strana
K sebe roztiahnite prsty.

Pedagóg: Chlapci, uhádli ste hádanky o jarných znameniach, ukázali ste, ako jar postupuje, ako rastú kvety, zapamätali ste si názvy jarných kvetov, pozbierali obrázky a teraz poďme spoločne nakresliť „Podbeľ“.


Deti vykonávajú kolektívne dielo „Podbeľový pasienok“ netradičnou technikou. Každý si vystrihne jeden kvet zo žltých obrúskov a list zo zelených obrúskov. Prilepí papier Whatman na „čistinu“.
Moment prekvapenia.
Učiteľka sa pýta detí, čo dnes robili, čo sa im najviac páčilo a ponúka maškrtu.

Svetlana Gudieva
Súhrn vzdelávacích aktivít na rozvoj reči „Prišla jar“ (staršia skupina)

"Prišla jar"

Cieľ:

Rozšírte chápanie detí jar, jeho znaky;

Precvičte si schopnosť vyberať prídavné mená a slovesá do

podstatné meno;

- rozvíjať logické myslenie pamäť, pozornosť a predstavivosť;

Naučte sa nadväzovať vzťahy príčina-následok, vzťahy a

sled prírodných javov;

Aktivujte kognitívnu aktivitu detí;

IN: Neexistuje zlé počasie. Áno, každé ročné obdobie je svojím spôsobom očarujúce. ale svoju vlastnú pružinu, zvláštne kúzlo. Sťahovavé vtáky sa vracajú domov. Stromy, rastliny a hmyz sa prebúdzajú a ožívajú.

Tajomstvo:

1. Snehová guľa sa topí,

Lúka ožila

Prichádza deň

Kedy sa to stane? (na jar) .

To je pravda, chlapci, dobre! Jasné že je jar. A dnes si povieme niečo o ročnom období « Jar» .

Aké ďalšie ročné obdobia poznáte? (deti pomenúvajú ročné obdobia)

Náš rok sa začína zimou, celá zem je pokrytá... (sneh, snehové záveje sa povaľujú všade, na stromoch vôbec nie je lístie. Ale sneh sa začína topiť, na stromoch sa objavujú prvé... (listy) a zima príde... (jar) . Potom je veľmi teplo, dokonca horúco, všetky stromy sa obliekajú do zelených šiat, kvety kvitnú všade naokolo, spievajú vtáky, lietajú motýle. Toto je knam je teplo...(Leto). Potom však začnú fúkať studené vetry, listy na stromoch žltnú a opadávajú. Toto je navštíviť nás zlatá dorazila...(jeseň). Tak opäť prichádza jeseň... (zima).

Výborne chlapci! Veľmi dobre poznáte všetky ročné obdobia!

A kto môže povedať, ktovie, aké ročné obdobie je teraz na našom dvore? Správny, jar!

ako to vieš? Ako sme pochopili, uhádli sme, že nás prídu navštíviť prišla jar? (deti pomenúvajú znamenia jar)

Toľko znamení zavolal si jar!

IN: Poďme teraz Poďme hrať: Poviem frázu a vy uhádnete, o čom hovorím.

- na jar z neba žiari teplé, jemné svetlo... (Slnko)

Nad vašou hlavou je čistá, jasná, modrá... (obloha)

Na strechách rastie biela mrkva (cenzura). A teraz už zvonia a spievajú – to sú zvoniace jarné kvapky.

Stane sa špongiovitým, vlhkým a už sa topí (sneh)

Sneh sa mení na rýchle, zlomyseľné potoky, ktoré tečú a zvonia pozdĺž všetkých chodníkov a pozývajú vás na návštevu jar.

Nadýchané alebo hnedé kvety na stromoch napučiavajú a kvitnú... (obličky)

A potom z nich vyklíčia prvé zelené, čerstvé, lepkavé... (listy)

A teraz sa spod snehu objavujú prvé kvety. Nazývajú sa…

(snežienky)

A z juhu prilietajú a vracajú sa k nám v kŕdľoch (vtáky)

Sedia na konároch a tkajú svoje... (hniezda)

Taký si skvelý! Všetky moje hádanky sú vyriešené.

Jar– nádherné a krásne ročné obdobie, keď sa príroda po dlhom spánku prebúdza a ožíva. Niet divu, že básnici volajú jar"ráno roka". Ty si šťastný jar?

2. Prichádza s láskou

A s mojou rozprávkou.

Mávne čarovným prútikom -

V lese bude kvitnúť snežienka. (Jar)

Minút telesnej výchovy "motýľ"

(deti si čupnú, sklonia hlavu na kolená, zatvoria oči)

Kvetina spala a zrazu sa zobudila,

(deti otvoria oči)

Už sa mi nechcelo spať.

(zdvihnú hlavy z kolien)

Pohol sa, natiahol sa,

(natiahnuť)

Vzniesol sa a letel!

(vyskočiť, napodobniť mávanie krídlami)

Len slnko sa prebudí,

Motýľ krúži a krúti sa

("lietať" okrúhly)

Čítanie básne „Marec“

Streamy bežia rýchlejšie

Slnko svieti teplejšie,

Vrabec sa teší z počasia

Zavítal k nám mesiac marec.

IN: Názov ktorého mesiaca ste počuli v básni?

Chlapci, ale sú tam tri pružiny mesiacov: marec apríl máj.

Povedzme spolu: "Marec, apríl, máj - nezabudnite na ne."

Marec - otvára sa jar. Marec je rozmrazený mesiac, pretože sneh sa začína topiť a tvoria sa prvé rozmrazené fľaky. Sneh sa v jarných lúčoch začne o niečo viac trblietať a popri cestách budú tiecť potoky

hlučná voda. Teplé jarné slnko porazí chlad a chlad. Zo striech, z priehľadných cencúľov padajú kvapky: kvapkať-kvapkať! Marcové kvapky zvonivo odpočítavajú prvé minúty, hodiny jar, preto sa volá kvapkadlo a tiež marec "Zimobor", lebo v marci je zima s bojov na jar. Veže prichádzajú v marci. Pomaly sa prechádzajú po rozmrazených miestach, hľadajú rozmrazené ploštice a červy a stavajú si hniezda. medzi ľudí Hovoria: „Veža je na dvore, jar na hore» , "Veža klovala zimu".

Apríl – apríl nasleduje po marci. V Apríli jari chodia do sýtosti. Preto volajú apríl "snehuliak". Slnko do konca apríla odháňa posledné zvyšky snehu. Prezývaný April "vodnár". Rokliny sa trblietajú roztápajúcou sa vodou, mrholí prvý jarný dážď a kaluže sa široko rozšírili. Aprílové prúdy prebúdzajú zem. Apríl je nádherný vodou a červený púčikmi. Tam, kde sa sneh už roztopil, sa objavujú prvé jarné kvety. V lese sú to snežienky. Na lúkach, v blízkosti riek sú to kvety matky a nevlastnej matky. Matka a nevlastná matka je nezvyčajná rastlina, najprv kvitne, potom rastú listy. V apríli sa veľa sťahovavých vtákov vracia z teplejších oblastí krajín: škorce, škovránky, žeriavy. Rozčuľujú sa na hniezdach a spievajú piesne. Medveď vylieza z brlohu. Môže byť veľmi chudý a hladný, pretože celú zimu nič nejedol.

jedol Medvedica rodí v zime mláďatá. Medvedica učí deti hľadať potravu.

Ježci tiež výrazne schudnú a potrebujú jesť veľa hmyzu, aby získali silu. na jar Ježko rodí 5-7 ježkov. Najprv sú nahí a niekoľko hodín po narodení sa objavia mäkké biele ihly. Ježek kŕmi ježka mliekom. Zajac a veverička sa opäť prezliekajú.

Tretím mesiacom je máj. Mesiac zelene a kvetov. Najkrajšie a najkrajšie

teplý jarný mesiac. Volá sa "tráva", "peľ". Májové lesy

oblečie sa, leto čaká na návštevu. Kvitnú čerešne, čerešne a jablone. Hovoria tomu máj a "skladateľ". Tento čas zvoní melodický: že na poliach je krík, vtedy sa čvirika a píska. Ako prútik v lesoch, taká je pieseň. Včely, čmeliaky, motýle, mravce a ploštice sa prebúdzajú zo zimného spánku.

Jar- ročné obdobie štedré radosťou. Páčia sa deťom aj dospelým jar. Všetci sa ľahko obliekajú, deti hrajú poskoky, hrajú sa s loptičkami, skákajú cez švihadlo, bicyklujú sa. Začala sa jar práca: je potrebné bieliť stromy, sadiť cibuľu, zasiať semená zeleniny a záhradných kvetov. Práca v teréne traktory: zasiať semená pšenice, raže, hrachu, ovsa, pohánka.

Jar- rok sa živí ako hovorí ľudové príslovie. Musíte mať čas zasiať semená na poli, v zeleninovej záhrade, v kvetinovej záhrade.

D/hra "Povedz láskavo".

na jar Chcem povedať len milé slová. Poviem slnko a ty

láskavo - slnko, konár - vetvička, list - list, potok - potok, mláka - mláka, kvet - kvet, oblak - oblak, strom - strom, oblak - oblak, voda - voda.

Vizuálna gymnastika:

Ray hore, ray dole,

Usmejte sa na deti ako lúč lúčov,

Pozrite sa doprava, doľava,

Choďte okolo slnka.

Hra "Povedz opak".

V zime je sneh biely a na jar(sivá)

V zime je sneh čistý a na jar(špinavý)

V zime sú chladné dni a na jar(teplý)

V zime sú dni krátke a na jar(dlhá)

V zime je slnko slabé a na jar(svetlé)

V zime je obloha šedá a na jar(Modrá)

V zime je vietor studený a na jar(teplý)

V zime je slnko nízko a na jar(vysoká)

V zime sa ochladilo a na jar(ohrievač)

IN: Teraz, chlapci, vstaňte. Trochu si oddýchneme a dáme si rozcvičku.

Fyzické cvičenie "Medveď"

Medveď vyliezol z brlohu,

Na prahu som sa obzrel. (otočí sa doľava a doprava)

Natiahol sa zo spánku (natiahne ruky hore)

Príďte k nám znova prišla jar.

Ak chcete rýchlo získať silu,

Medveďovi sa krútila hlava. (rotácia hlavy)

Naklonil sa dopredu a dozadu (ohýbanie dopredu a dozadu)

Tu kráča lesom.

Medveď hľadá korene

A hnilé pne.

Obsahujú jedlé larvy -

Vitamín pre medveďa. (nakloní: dotknite sa ľavou nohou pravou rukou a potom naopak)

Medveď sa konečne nasýtil

A sadol si na poleno. (Deti si sadnú)

Spodná čiara:

Naša lekcia končí. Všetci ste ma potešili. A jar sa s nami nelúči, všade si všimneme jeho stopy. Súhlasíš?

Softvérové ​​úlohy:

Softvérové ​​úlohy:

— upevniť vedomosti detí o zmene ročných období, názvoch jarných mesiacov;
— systematizovať myšlienku zmien, ktoré sa vyskytujú na začiatku jari v prírode;
— položiť základy environmentálnej výchovy;
— zintenzívniť pozorovanie;

- upevniť zručnosti jasného, ​​správneho expresívneho prejavu;

- precvičiť intonačnú expresívnosť reči v poézii.

Práca so slovnou zásobou:

Rozšírte si slovnú zásobu o slová na tému „Jar“ (rozmrazené miesta, potoky, námrazy, lúče, kvapky, snežienky, ľadové záveje).

Gramatická štruktúra reči:

Posilniť zručnosti používania porovnávacích fráz v reči detí.

Aktivovať prídavné mená a slovesá v reči detí. Rozvíjať schopnosť voliť čo najpresnejšie slová pri riešení rečových situácií.

Rozvoj súvislej reči:

Pokračujte v zlepšovaní monológovej formy reči.

Trénovať deti v schopnosti rozprávať o ročných obdobiach (jari) pomocou názorných pomôcok v logickom slede.

Zlepšite svoju schopnosť napísať krátky príbeh na danú tému pomocou podporných diagramov.
Integrácia oblastí: MVO "Sociálny a osobný rozvoj", MVO
„Kognitívny rozvoj, mimovládna organizácia „Rozvoj reči“, mimovládna organizácia „Fyzický rozvoj,
Mimovládna organizácia "Umelecký a estetický rozvoj".
Vybavenie: ukážkové maľovanie: „Skorá jar“, hra „Nájdi príbuzných“, detské kresby na tému „Snežienky“; lopta, mnemotechnické tabuľky pre každé dieťa, stojan.

Prípravné práce: pozorovania na vychádzkach, práca s prírodným kalendárom, výtvarná a tvorivá činnosť detí (kresba, modelovanie, aplikácia) na tému „Jar“, memorovanie básničiek, spoznávanie znamení.

Organizovanie času

Vychovávateľ: — Chlapci, skôr ako začneme pracovať, musíme si ponaťahovať jazyky a urobiť gymnastiku.

Zahriatie kĺbov:

Smrek-smrek-smrek - zvonia kvapky.

Koho-koho-koho - na dvore tečú potoky.

Pew-pew-pew - robím si vlastné hniezdo.

Wei-wei-wei - nemáš za čo, slávik.

Vychovávateľ: Dnes si povieme niečo o tom ročnom období, ktoré je tzv "Ráno roka" Uhádli ste, o akom ročnom období sa budeme rozprávať? Odpovede detí (o jari).

Prečo sa jar tak volá? ? (príroda sa prebúdza)

- Vymenujte prosím jarné mesiace? (marec apríl máj)

(Deti čítajú básne o jarných mesiacoch)

OBRAZ JE JASNÝ – PRIŠLA JAR. (I. Pivovarová)

Čo sa stalo? Čo sa deje?

Obloha sa zrazu zmenila na modrú

A zlé zimomriavky sa rozbehli preč...

Na dvore sú kvapky a kaluže...

Kto za to môže?

No, samozrejme, mesiac marec!

APRÍL (S. Marshak)

apríl, apríl! Na dvore zvonia kvapky.

Po poliach tečú potoky, na cestách mláky.

Mravce sa čoskoro vynoria zo zimného chladu.

Medveď si razí cestu mŕtvym drevom,

Vtáky začali spievať piesne a snežienka začala kvitnúť.

Vychovávateľ: Chlapci, spomeňte si z našich pozorovaní počas prechádzok, aké úplne prvé náznaky jari sme zaznamenali. Odpovede detí (cendres)

— Ponúkam vám herné cvičenie „Nájdite príbuzných cencúle“ (vývoj autora).

Cieľ: zvýraznenie vlastností predmetov, nájdenie prirovnaní, rozšírenie slovnej zásoby (porovnanie cencúle - s vodou, snehom, nanukom, pohárom, mrkvou).

Pauza motora "sopel"

„Kvapky hlasno padali (ľahké skoky)

Všetky sople plakali (krúti hlavou)

Naše cencúle sú horúce ( mávať rukami nad ich tvárami)

Tečie z nás voda (nakloniť dole)

Roztopíme sa navždy ( narovnal).

Vychovávateľ: - Vymenujte ďalšie znaky jari.

(Na stojane sú obrázky znázorňujúce znaky jari, deti pomenúvajú znaky jari).

- sneh sa roztopil

- tiekli potoky

- objavili sa rozmrazené škvrny

- kvapkali námrazy

- prileteli vtáky

— pukli na stromoch.

— rozkvitli prvé kvety

— kvitli stromy.

(Práca s referenčnými diagramami) – písať príbeh o jari.

Slnko, dážď. (Počasie na jar.)

Breza. (Vzhľad prvých púčikov.)

Rozmrazená náplasť. ( Prvosienky na rozmrazených náplastiach.)

Balenie. (Sťahovavé vtáky.)

Jerzy. (Prebúdzanie zvierat z hibernácie.)

Motýľ. ( Vzhľad hmyzu.)

Vychovávateľ : — Pozrite sa pozorne na diagram: čo sa stalo prvé? Čo potom? Kde začnete svoj príbeh? (každé dieťa má podporné diagramy na podrážke)

(Samostatná práca: učiteľ pristúpi ku každému dieťaťu a ujasní si, či je mu všetko jasné).

Deti sa striedajú v rozprávaní krátkeho príbehu a umiestňujú svoj znak na stojan.

"Jar prichádza. Slnko svieti jasnejšie, cencúle zo striech „plačú“. Sneh sa topí a na prvých rozmrazených miestach sa objavujú snežienky. Sťahovavé vtáky sa vracajú v kŕdľoch z teplých krajín. Stavajú hniezda a liahnu mláďatá. Zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku. Objavuje sa prvý hmyz."

(Keď všetky deti prehovoria, učiteľ to zhrnie.)

Vychovávateľ: - Výborne chlapci. Teraz si trochu oddýchneme a natiahneme prsty.

Prstová a artikulačná gymnastika:

vodná pieseň – s-s-s;

pieseň komárov - z-z-z;

(pri vyslovovaní hlások deti vykonávajú prstové cvičenia: palce sa striedavo stretávajú s inými prstami).

- Teraz budeme počúvať báseň (čítanú dieťaťom) "Prichádza k nám jar."

Jar sa k nám blíži rýchlymi krokmi

A snehové záveje sa jej topia pod nohami.

Na poliach sú viditeľné čierne rozmrazené škvrny,

Na jar môžete vidieť veľmi teplé nohy.

Vychovávateľ: - Chlapci, aké teplé nohy má jar? Odpovede detí - (slnko, slnečné teplo). - Správny , Slnko- najväčší a najmilší zázrak, ktorý pomáha jari?

Vychovávateľ: Slnko začalo stúpať vyššie, svietilo jasnejšie a silnejšie. Zem zohriala a svet opäť rozkvitol pestrými farbami.

Učiteľ ponúka hra "Porovnať a pomenovať" počas ktorej hodí dieťaťu loptu, začne frázu a dieťa ju musí dokončiť. V prípade ťažkostí dopĺňajú ďalší chalani

Slnko je žlté ako... (púpava, kuracie mäso, citrón).

Slnko je okrúhle ako... (guľa, pomaranč, žemľa).

Slnko je jemné, ako... (babka, mama, vánok, teplé more).

Slnko je veselé, ako... (pieseň, klaun).

Slnko je teplé ako ...(sporák, palčiaky, sveter)

Slnko svieti ako... (žiarovka, lampáš, hviezda)

Slnko páli ako... (oheň, vatra)

(Po hre si deti sadnú na stoličky)

Vychovávateľ: — Na jar, kým sa sneh neroztopí, rozkvitnú prvé kvety. Ako sa volajú? (snežienka). Rýchlo vyjdite na čistinku.

(deti pristupujú k výstave detských kresieb vytvorených počas hodiny kreslenia)

Dychové cvičenia. Vychovávateľ: Nadýchnime sa vône snežienok. (Zhlboka sa nadýchnite nosom; pri výdychu povedzte „Ach, ako nádherne vonia ten kvet“). Deti povedia frázu pri výdychu 2-3 krát.

Vychovávateľ:- Navrhujem, aby ste si vypočuli, o čom nám Spring povie. (Báseň „Rozhovor s jarou“(dialóg medzi dvoma deťmi))

- No, Vesna, ako sa máš?

- Pracujem.

- Na čo potrebuješ metlu?

— Zametajte sneh z kopca.

-Na čo potrebuješ streamy?

— Zmyť smeti z ciest.

-Na čo potrebuješ lúče?

- Aj na čistenie.

Všetko umyjem, vysuším,

Pozvem vás na dovolenku.

Zhrnutie lekcie: cvičenie" Pomenujte to jedným slovom"

Prví predzvesti jari. – (sopel)

Ľad tečie po rieke. – ( ľadový drift)

Pozemok, na ktorom sa roztopil sneh. – ( rozmrazená náplasť)

Prvé jarné kvety v rozmrazených škvrnách. – ( snežienky)

Vychovávateľ: - Povedzme spolu: "Milujeme jar!"

Autotréning: - Chlapi, chyťme sa za ruky, vnímajme teplo jari, zatvorme oči a predstavme si, ako sa teplo šíri po celom tele. Teraz otvorte oči a preneste teplo jeden na druhého dotykom dlaní a líc. A potom sa spolu s teplom prenesie reťaz láskavosti medzi sebou. Nechajte jarné teplo a láskavosť usadiť sa v našich srdciach!

Názov: Súhrn vzdelávacích aktivít s deťmi seniorskej skupiny „Jar“

Pozícia: učiteľ I. kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: MBDOU-Centrum rozvoja detí „Materská škola č. 12 „Fidgets“
Miesto: Tynda, región Amur

ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber nových článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako chcete čítať Zvon?
Žiadny spam