ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber nových článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako chcete čítať Zvon?
Žiadny spam

Cieľ: rozšíriť vedomosti detí o medziľudských vzťahoch a priateľstve.

Úlohy:

  • povedzte deťom hravou formou o vlastnostiach skutočného priateľa;
  • vytvárať dobré vzťahy medzi deťmi v triede;
  • rozvíjať komunikačné zručnosti potrebné na budovanie priateľstiev a tímovej práce v triede;
  • pestovať zmysel pre toleranciu.

PRIEBEH PODUJATIA

I. Organizačný moment

- Ahojte chlapci! Posaď sa.

II. Správa témy triedy

– Aby sme zistili tému vyučovacej hodiny, musíme vylúštiť krížovku ( Príloha 1 ).

Vodorovne:

  1. Robí človeka jemnejším a citlivejším. (láskavosť)
  2. Pomáha nám robiť inteligentné rozhodnutia a myšlienky. (spravodajstvo)
  3. Často postihuje starších ľudí. (rešpekt)
  4. Bez nej nemôžete robiť žiadnu prácu ani sa učiť žiadne lekcie. (želanie)
  5. Pomáha nám dlhodobo skladovať veci, školský nábytok, hračky. (šetrnosť)
  6. Pomáha nám to vyzerať vždy čisto a upravene. (Presnosť)

– Aké slovo sme dostali vertikálne? (priateľstvo)

(Študent recituje báseň)

Kto vrúcne verí v priateľstvo,
Kto cíti rameno blízko,
Nikdy nespadne
Nestratí sa v žiadnych problémoch.
A ak zrazu zakopne,
Potom mu priateľ pomôže vstať!
Vždy spoľahlivý priateľ v ťažkostiach
Natiahne ruku.

III. Práca na téme

-Kto je priateľ? čo je priateľstvo? Ozhegovov výkladový slovník poskytuje výklad týchto slov.

Priateľ- človek, ktorý má s niekým priateľstvo; zástanca, obranca niekt.
priateľstvo -úzke vzťahy založené na vzájomnej dôvere, náklonnosti a spoločných záujmoch.

– V beletrii vidíme veľa príkladov skutočného silného priateľstva.

Kvíz „Kto sa s kým kamaráti“

Učiteľka pomenuje meno literárneho hrdinu a deti si musia spomenúť na jeho kamaráta v diele: Macko Pú a... (prasiatko), dieťa a... (Carlson), Malá morská víla a... (Sebastian), Deniska a... (medveď), Robinson Crusoe a... (piatok), Chuk a... (Huck), Leo a... (pes), D-Artagnan a... (Athos, Parthos a Aramis)

- Poďme určiť, aké vlastnosti by mal mať skutočný priateľ. A pomôžu nám chalani, ktorí si pripravili malé náčrty zo školského života.

Dramatizácia príbehu "Priatelia"

Jedného dňa priniesol Sasha do školy elektronickú hru „Futbal“. Maxim k nemu okamžite pribehol a zakričal: "Sme priatelia, poďme sa spolu hrať!"
- Poďme! – súhlasil Saša.
Prišli aj ďalší chalani, no Maxim im hru zablokoval.
– Som Sashov priateľ! – povedal hrdo. - Budem sa s ním hrať.
Na druhý deň priniesol Denis do triedy transformátory. A opäť sa vedľa neho ako prvý objavil Maxim.
- Som tvoj priateľ! – povedal znova. - Budeme sa spolu hrať.
Ale potom prišiel Sasha.
- A prijmi ma.
- Nie, neprijmeme to. - povedal Maxim.
- Prečo? – prekvapila sa Saša. "Si môj priateľ, sám si to včera povedal."
"To bolo včera," vysvetlil Maxim. - Včera ste mali hru a dnes má roboty. Dnes som kamarát s Denisom!

– Považujete Maxima za skutočného priateľa? prečo?

Záver: Niektorí chlapci majú tendenciu sa kamarátiť iba s tými, od ktorých môžu niečo získať: hračky, známky, knihy atď. Títo chlapci žijú podľa pravidla: "Ty mi dáš, ja dám tebe." Musíte byť priatelia nie preto, aby vám (priateľ) urobil niečo dobré, nie preto, že je to prospešné. Ale pretože tento človek je vám blízky, jeho záujmy, názory, vnútorný svet sú blízko.

Príbeh „Pred prvým dažďom“(hovorí študent)

Tanya a Masha boli veľmi priateľské a vždy spolu chodili do školy. Najprv prišla Máša pre Táňu, potom Táňa prišla pre Mášu. Raz, keď dievčatá kráčali po ulici. Začalo husto pršať. Máša bola v pršiplášte a Tanya mala jedny šaty. Dievčatá bežali.
- Vyzlečte si plášť. "Zakryjeme sa spolu," kričala Tanya, keď utekala.
– Nemôžem, zmoknem! – sklonil hlavu s kapucňou. Masha jej odpovedala.
V škole učiteľ povedal:
- Aké zvláštne, Mášine šaty sú suché, ale tvoje, Tanya, sú úplne mokré. Ako sa to stalo? Koniec koncov, chodili ste spolu?
"Masha mala pršiplášť a ja som chodila v jedných šatách," povedala Tanya.
- Takže by si sa mohol zakryť jedným plášťom, učiteľským kameňom a pozrieť sa na Mášu. Pokrútila hlavou. - Zdá sa, že vaše priateľstvo je až do prvého dažďa!
Obe dievčatá sa hlboko začervenali: Masha pre seba a Tanya pre Mashu.
– Čo môžete povedať o dievčatách a ich priateľstve?

Prečo sa obe dievčatá hlboko začervenali?

- Teraz si vypočujte báseň o priateľstve a zamyslite sa, možno tohto hrdinu nazvať skutočným priateľom a prečo? (Študent hovorí)

Včera mi to pripomenul kamarát
Koľko dobrého mi urobil.
Raz mi dal ceruzku
V ten deň som si zabudol peračník,
V nástenných novinách, takmer každý,
Spomenul si na mňa.
Spadol som a zmokol
Pomohlo mi to vysušiť sa.
Je to pre drahého priateľa
Nešetril som ani koláč.
Raz ma zahryzol,
A teraz som predložil účet.
Neoslovuje ma chlapci
Prestal priťahovať priateľ.

Dramatizácia príbehu „Identické“

Žili dvaja nerozluční prváci kamaráti. Obaja boli malí, s ružovými lícami, svetlovlasí, veľmi sa na seba podobali. Obe mamy mali na sebe rovnaké šaty. Obaja dostali len samé A.
– Sme vo všetkom rovnakí, vo všetkom! - povedali dievčatá hrdo.
Ale jedného dňa Sonya, tak sa volalo jedno z dievčat, pribehla domov a pochválila sa svojej matke:
"Mám A z matematiky, ale Vera len C." Už nie sme rovnakí...
Matka sa pozorne pozrela na svoju dcéru. Potom smutne povedala:
- Áno, zhoršil si sa...
- Ja? – prekvapila sa Sonya. – Ale nebol som to ja, kto dostal C!
– Vera dostala C, ale dostala ho, lebo bola onehdy chorá. A boli ste šťastní - a to je oveľa horšie.

– Prečo mama odsúdila Sonyu?
– Čo by ste povedali Sonye?

Záver: vedieť sa vcítiť do svojho priateľa. Podporte ho.

– Vypočujte si ďalší príbeh o priateľstve (hovorí študent):

Gulyaev Kolka ma porazil:
Prečo som hodil snehovú guľu?
Ale vôbec som neplakal,
Ticho som prehltla slzy.
Prišiel domov, zabuchol dvere,
Spadol tvárou na posteľ.
Ale veril som v naše priateľstvo!
Ale priateľstvo už nebude!
A chceli sme sa podeliť o všetko,
Ako skutoční priatelia!
Ak chcete požiadať o jednu loď:
Námorník - ty, námorník - ja!
Chceli sme spolu precestovať celý svet
Plávať široko ďaleko.
Ach, Kolka, Kolka, čo to robíš?!
Nedokázal som zachrániť takéto priateľstvo!
Nezachránil si dobrý sen,
A teraz je po všetkom!
Ale koho kroky sú v našej chodbe?
Kto potichu otvoril dvere?
Áno, toto je Kolka – tak nesmelo
Vstúpil so sklonenou hlavou:
- Prepáč! Si nahnevaný? Dostať sa do práce!
Problém je, že som taký horúci!
Idem k nemu, aby som uzavrel mier
A ja mu hovorím: "Tak teda!"
Nie som nahnevaný. Prečo sa hnevať?
Vedel som, že prídeš!

– Prečo si bol hrdina básne istý, že jeho priateľ príde?

Dramatizácia príbehu "Tak či nie?"

Anya sa presťahovala do nového bytu v inej časti mesta. Bolo jej ľúto rozlúčiť sa so svojimi priateľmi. Anya v novej škole nikoho nepoznala. Na hodinách preto nikoho neoslovovala a nikto neoslovoval ju. Stále som sa pozorne pozeral na učiteľa, na školu, na triedu. Počas prestávky som stál na chodbe pri okne sám, nehral som sa, s nikým nechodil.
Jedného dňa, počas veľkej prestávky, za ňou prišla jej spolužiačka Galya a spýtala sa:
-Ešte sa s nikým nekamarátiš ?
"Nie," odpovedala Anya.
"A ja nie som s nikým priateľom," povzdychla si Galya. – Dievčatá v našej triede sú zlé: Lenka je výtržníčka, Vera je prefíkaná, Nadya je klamárka a Ira je tyran. Galya prešla takmer všetkými dievčatami - všetky sa ukázali ako zlé. Len sama sebe nič nepovedala.
– Len neviem, s kým sa tu môžeš kamarátiť?!
"Neboj sa," odpovedala Anya. – Ešte neviem, s kým sa budem kamarátiť. Ale viem, s kým by som sa nemal kamarátiť.
– Ako je Anya zobrazená v príbehu? A Galya?
– Aké vlastnosti zaznamenala Galya u svojich spolužiakov?
– Ako Anya uhádla, s kým by sa nemala kamarátiť?
- Aké vlastnosti by mal mať skutočný priateľ:
láskavosť, oddanosť, nezištnosť, ústretovosť, čestnosť, spoľahlivosť, tolerancia. Slovo tolerancia pochádza z latinského slova trpezlivosť, tolerancia. Byť tolerantný znamená rešpektovať ostatných bez ohľadu na rozdiely.
- Pozrite sa na seba. Sú medzi nami aspoň dvaja úplne rovnakí ľudia? Každý sme iný: vzhľadom, záujmami, charakterom, schopnosťami. Niekedy je ťažké uskromniť sa, keď si všimneme, že človek nevyzerá tak, ako sa nám páči, myslí inak alebo koná inak. Aby ste však nezostali sami, musíte si k ľuďom vypestovať rešpekt a toleranciu. A to znamená byť tolerantný. Musíme byť k sebe láskavejší, pozornejší, všímať si to, čo nás spája, vidieť prednosti ľudí, snažiť sa navzájom lepšie porozumieť.
Situácia vo svete momentálne nie je jednoduchá. Na mnohých miestach našej planéty dochádza k vojnám, zemetraseniam, záplavám a iným prírodným katastrofám. Ľudia sú nútení opustiť svoje domovy a opustiť svoje rodné miesta, aby unikli hladu, devastácii a chorobám. Prichádzajú do iných miest v nádeji, že im podáme pomocnú ruku a podelíme sa o všetko, čo my sami máme. Títo ľudia sú rôznych národností, rôznych vierovyznaní, rôznych vierovyznaní. Môžu mať inú farbu pleti.
Bez ohľadu na farbu pleti alebo národnosť všetci ľudia snívajú o tom, že budú šťastní, že si nájdu priateľov: lojálnych, spoľahlivých, láskavých, súcitných, čestných. Ak budú mať všetci ľudia takéto vlastnosti, tak na Zemi zmiznú vojny a konflikty, pretože všetci žijeme na jednej planéte Zem, sme posádkou jednej veľkej lode.

Študent číta báseň „World Round Dance“ od S.Ya. Marshak.

Básnička pre deti
Všetky národy a krajiny -
Pre Habešanov
A Angličania,
Pre talianske deti
A pre Rusov,
švédčina,
turečtina,
nemčina,
francúzština,
Černosi, ktorých vlasť je
africké pobrežie,
Pre Redskins
Obe Ameriky;
Pre tých so žltou kožou,
Ktoré vstať
potrebné,
Keď ideme spať;
Pre Eskimákov,
Čo v mraze a snehu
Oni lezú
V kožušinovej taške
Na noc;
Pre deti
Z tropických krajín
Kde na stromoch
Existuje nespočetné množstvo opíc;
Pre deti -
Oblečený a nahý -
Tí, ktorí žijú
V mestách alebo na dedinách...
Všetko toto hlučné
Energickí ľudia
Nechajte ho konať
V jednom kole tanca.
Severne od planéty
Nech sa stretne s Juhom,
západ –
S východom,
A čo deti -
Spolu!

Reflexia

- Natiahnite dlane, aby sme spoznali nových priateľov. Obkreslite svoju dlaň na papier a vyberte si jednu z farieb:

  • Červená dlaň– ak vás téma našej hodiny nadchne a chcete sa o nej dozvedieť ešte viac.
  • Žltá dlaň– ak ste sa ešte nerozhodli, či je pre vás táto téma zaujímavá.
  • Modrá dlaň– ak vás táto téma nezaujíma.

– Spomeňte si, o čom sme hovorili, a napíšte si na svoju vybranú dlaň najdôležitejšie pravidlo priateľstva, ktoré ste dnes pre seba objavili. Pripojte svoje dlane k našej mape sveta.

Hodina triedy „Poďme sa rozprávať o priateľstve“

Ciele: Podporovať hlboké pochopenie pojmu „priateľstvo“, „priateľ“, uvedomenie si zodpovednosti voči priateľom.

Úlohy:

1. Prispievať k úspešným procesom sebapoznania a sebazdokonaľovania osobnosti žiakov;

2. Rozvíjať schopnosť uvažovať a argumentovať svoj názor;

3. Formovanie morálnych vlastností žiakov;

4. Schopnosť nadväzovať priateľstvá, vážiť si priateľstvo.

5. Pestovanie dobrej vôle a vzájomného rešpektu.

Ocakavane vysledky: formovanie týchto kompetencií:

Osobné (trvalo udržateľná motivácia, záväzok vedome osvojovať si normy kultúry správania s priateľmi a v spoločnosti);

Hodnotovo-sémantické (pochopenie dôležitosti priateľa v živote);

Sociálno-komunikatívne (ovládanie noriem priateľskej komunikácie, schopnosť tímovej spolupráce, rečové schopnosti);

Edukačné a kognitívne (reflexné schopnosti, zvládnutie metód konania v neštandardných situáciách, sebaúcta, vzájomné hodnotenie).

Vybavenie: interaktívna tabuľa, prezentácia, „Sedemkvetý kvet“, listy na „strom priateľstva“, dotazník „Si dobrý kamarát?“, list z Nemecka, Harmanček s otázkami, Farebný papier, lepidlo, nožnice, farebné ceruzky

Postup v triede

1.Organizačný moment

Ahojte chalani! Som veľmi rád, že ťa vidím.

2. Úvod k téme vyučovacej hodiny

Dnes máme pre triedu veľmi zaujímavú a vážnu tému. Teraz skúste hádať, o akú tému ide. Priniesol som vám sedemkvetý kvet, pomôže vám pochopiť tému našej triednickej hodiny. (na každom okvetnom lístku je napísané slovo; prvé písmená týchto slov vysvetľujú slová „O priateľstve“

TENTO KVET

O spoločnosti
D arytmia
R pekelnosť
Uúsmev

vykonať t
A túžba

učí ťa byť
B ušľachtilý

on je taký na svete
E jediný

(študenti si prečítajú tému vyučovacej hodiny)

Kto vrúcne verí v priateľstvo,

Kto cíti rameno blízko,

Nikdy nespadne

Nestratí sa v žiadnych problémoch,

A ak zrazu zakopne,

Potom mu priateľ pomôže vstať!

Vždy spoľahlivý priateľ v ťažkostiach

Natiahne ruku.

Chlapci, správne ste určili tému. Čo si myslíte, že dnes budeme robiť? Aké úlohy si stanovíme? Takže dnes musíme určiť, čo znamenajú slová „Priateľ“ a „Priateľstvo“. Potrebujeme priateľov alebo možno ľudí, ktorí by sa zaobišli bez priateľov? A čo je najdôležitejšie, aký by mal byť skutočný priateľ?

Najprv vám chcem povedať podobenstvo:

„Kedysi dávno žil v horách bohatý muž. Mal obrovské stádo oviec a tak veľa

rovnakých priateľov.

Jedného dňa prišli do jeho domu problémy. Zlodeji sa mu raz v noci vlámali do ovčína a

odohnal všetky ovce. Keď na druhý deň ráno prišiel majiteľ do salaša, aby zahnal svoje stádo

pasenie, nebola tam ani jedna ovca. Majiteľ ovčinca si ťažko povzdychol a začal plakať. Celá jeho dlhoročná práca vyšla nazmar a jeho rodina zo dňa na deň schudla.

Onedlho celý okres vedel o nešťastí, ktoré postihlo majiteľa salaša. Prešiel ďalší deň a na úsvite majiteľ uvidel na ceste oblak prachu. Bolo to stále väčšie a väčšie. Čoskoro bol schopný vidieť ľudí v oblaku prachu. Toto boli jeho priatelia. Každý z jeho priateľov nešiel naprázdno, ale viedol malé stádo oviec. Keď všetci vošli na jeho dvor, uvedomil si, že mu prišli pomôcť kamaráti. Odvtedy sa jeho stádo niekoľkonásobne zväčšilo ako predtým. Každé ráno, keď išiel vyhnať svoje stádo, si spomenul na oči svojich priateľov, ktorí zachránili život jeho rodine.“

O čom je toto podobenstvo? Aký záver možno vyvodiť? Aké príslovie môže zhrnúť toto podobenstvo? (Nemajte sto rubľov, ale majte sto priateľov.)

3. Práca s prísloviami

Od pradávna si ľudia odovzdávali príbehy a legendy o priateľstve z úst do úst, čo sa samozrejme odráža aj v ústnom ľudovom umení v podobe prísloví a porekadiel. Navrhujem vám a ja si zapamätať príslovia o priateľstve (Začiatky a konce prísloví sú napísané na interaktívnej tabuli, chlapci ich po jednom spájajú a vysvetľujú ich význam) (Príloha 1)

4. Spolupráca.

Teraz vás žiadam, aby ste spolupracovali a napísali spoločnú odpoveď na 3 otázky:

Prečo je pre našu triedu dôležitá téma priateľstva?

Je dôležité, aby sme v triede hovorili o priateľstve, pretože __________________

Prečo je téma priateľstva pre našu krajinu dôležitá?

Táto téma je pre našu krajinu dôležitá, pretože ___________________________

Prečo je téma priateľstva dôležitá pre celý svet?

Táto téma je dôležitá pre celý svet, pretože ____________________

Od čoho a od koho závisí priateľstvo?

Priateľstvo medzi ľuďmi závisí od _________________________________

Vypočujme si vaše odpovede (chalani čítajú odpovede)

Môže mi niekto z vás povedať, aký druh festivalu sa nedávno konal v Soči? (detské predpoklady)

Svetový festival mládeže a študentstva. Čo je to za festival a prečo sa koná? (odpovede študentov)

Od 15. októbra do 22. októbra 2017 sa v Soči konal Svetový festival mládeže a študentstva. Účastníkmi festivalu boli mladí ľudia vo veku 18-35 rokov z viac ako 150 krajín. Jeho hlavnými cieľmi boli: posilnenie medzinárodných vzťahov, rozvoj interetnickej a medzikultúrnej interakcie, zachovanie spoločnej pamäti a histórie, zvýšenie záujmu o Rusko.

To znamená, že mladí ľudia z rôznych krajín sa stretávali, komunikovali, predvádzali svoje zručnosti v rôznych oblastiach, vymieňali si skúsenosti a samozrejme nadväzovali nových priateľov. Mali by sa podľa vás takéto festivaly konať aj naďalej? (Samozrejme, že je to potrebné, pretože to spája ľudí, dáva im príležitosť spoznať ľudí a nájsť si nových priateľov)

Otázky priateľstva vždy znepokojovali ľudí na Zemi, a preto sa dokonca objavil medzinárodný sviatok Deň priateľov, ktorý sa každoročne oslavuje 9. júna. Toto je ešte mladý sviatok. Nie všetci ľudia o tom vedia. Ale každý rok viac a viac ľudí oslavuje tento deň. Čo môžete robiť na Deň priateľstva? (V Deň priateľstva môžete zavolať priateľovi, napísať mu list, navštíviť priateľa, dať mu darček.)

Minúta telesnej výchovy: A teraz by som vás chcel pozvať na spievanie známej piesne „Keby ste išli na cestu s priateľom“

Tímová práca na liste

Takže pojem „priateľstvo“ je medzinárodný, to znamená, že môžete byť priateľmi vo svojej vlastnej krajine aj s inými krajinami. Takže sme vy a ja dostali list z Nemecka od žiakov 7. ročníka, ktorí sa s nami chcú naozaj spriateliť. Prečítajme si to a diskutujme o tom. (Prečítajte si list, príloha 5) Chlapci, čo nám hovoria deti z Nemecka? Myslíte si, že by sme mali odpovedať na tento list? Mali by ste záujem spriateliť sa s chalanmi z inej krajiny? O čom im budeme písať? (diskusia chalanov). Navrhujem, aby ste sa doma zamysleli a napísali plán písmen v nemčine a na hodine zostavíme spoločný list. A s priateľmi z iných krajín môžete komunikovať nielen prostredníctvom listov, ale aj pomocou internetu.

5. Predstavenie pojmov kamarát, kamarát, kamarát

Mimochodom, o internete. Chlapci, povedzte mi, máte všetci svoje vlastné stránky na sociálnych sieťach (napríklad „Vkontakte“)? Máš tam veľa priateľov? Môže mať človek toľko priateľov? Akým iným slovom ich môžete nazvať? (priatelia, kamaráti) Aký je rozdiel medzi týmito slovami? (odpovede detí)

Výborne, povedal si všetko správne. Sú to synonymné slová, teda významovo blízke, takmer podobné, ale majúce rôzne významy.

Priateľ je osoba, ktorú s vami spája priateľstvo, teda blízky vzťah založený na náklonnosti, dôvere a spoločných záujmoch. Priatelia sa vedia do seba vcítiť v smútku aj v radosti.

Priateľ je blízky a priateľský známy.

Súdruh je človek, ktorý má k niekomu blízko a zdieľa spoločné názory. S priateľom vás spájajú najčastejšie spoločné aktivity a štúdium.

Každý môže mať veľa priateľov a kamarátov, ale priateľov je len niekoľko a najlepší priateľ je len jeden! Akí by mali byť priatelia?

Na tabuli sú pripevnené letáky s ľudskými vlastnosťami. Musíte z nich vybrať tie vlastnosti, ktoré by mal mať skutočný priateľ, a pripevniť ich k „stromu priateľstva“ (jeden po druhom vyberte a pripevnite listy na strom).

Slová: Čestnosť, lož, hrubosť, láskavosť, lojalita, vzájomná pomoc, nesebeckosť, zrada, bojovnosť, súcit, zlo, súcitný, čestný, podvodný, úprimný, statočný, nepriateľský, svedomitý, nezodpovedný, tolerantný, bezohľadný, starostlivý, veľkorysý, sebecký , cieľavedomý , odvážny, slušný

Chlapci, pozrite sa, aký krásny strom sme vytvorili. (Prečítal som vlastnosti, ktoré študenti pripisovali)

6. Vypracovanie dotazníka

Teraz ty a ja vieme, aký by mal byť priateľ. Myslíte si, že sa môžete nazývať dobrým priateľom? Poďme sa pozrieť! Navrhujem, aby ste si urobili krátky test. Úprimne odpovedzte na nasledujúce otázky: (Príloha 2)

Poďme si to teda zhrnúť.

Ďalšie odpovede A: Možno je čas sadnúť si a popremýšľať o tom, prečo vám nikto nepomáha v ťažkých situáciách. Skutočné priateľstvo zahŕňa vzájomnú pomoc a podporu. Ukážte svojim priateľom, že ste pripravení im kedykoľvek pomôcť.

Ďalšie odpovede B: Si úžasný priateľ! V ťažkých časoch sa na vás dá spoľahnúť. Na ľudí, ako ste vy, čakajú na každom kroku zaujímavé akcie a dobrodružstvá s priateľmi. Najdôležitejšie je, aby vaši priatelia vedeli, že sa na vás môžu vždy spoľahnúť!

Viac odpovedí Otázka: Bojíte sa o svojich priateľov, najmä keď sa ocitnú v ťažkých situáciách, ale priateľstvo nie je len o tom, ako sa dobre zabaviť. Vaši priatelia by si mali byť istí, že sa môžu vždy spoľahnúť na vašu pomoc. Máte veľký potenciál. Aby ste sa stali skutočným priateľom, premýšľajte o tom, ako ich implementovať.

Rozhovor o otázkach: - Dúfam, že tento test každého z vás prinúti zamyslieť sa nad tým, že byť priateľom je náročná a namáhavá práca, je to práca predovšetkým na sebe.

8. Diskusia o zákonoch priateľstva

A aby ste nezabudli, aký by mal byť priateľ a čo pre to musíte urobiť, chcem vám dať malé pripomienky, na ktorých sú napísané zákony priateľstva (pripomínam všetkým). Poďme si ich prečítať. Súhlasíte so všetkými zákonmi, je ešte niečo, čo by ste chceli doplniť? (príloha 3)

9. Zhrnutie. Reflexia

Teraz si zhrňme našu dnešnú tému. Cvičenie "Harmanček". Mám nezvyčajný kvet, na každom okvetnom lístku je otázka. Striedajme sa, odtrhávajme okvetné lístky po jednom a odpovedzme na otázky.

1.Čo je priateľstvo?

2. Čo je to priateľ?

3. Slovo PRIATEĽ sa niekedy nahrádza významovo blízkymi synonymami – akými?

4. Aké príslovie o priateľstve poznáte?

5. Čo je skutočný priateľ?

Teraz mi zostal posledný okvetný lístok. A je tu otázka: Ako chápete pojem „priateľská trieda“? Túto otázku som ti nepoložil náhodou. Dnes sme sa s vami rozprávali o priateľstve medzi krajinami a mestami. Ale podľa mňa si treba začať robiť kamarátov z malého kolektívu, teda z triedy. Môžete nazvať našu triedu priateľskou? Čo vám bráni byť priateľmi? (názory chlapcov)

Áno, opäť sme videli, že je to veľmi ťažké. Musíme sa predsa naučiť byť tolerantnejší k druhým, nezávidieť kamarátovi úspechy a neradovať sa z neúspechov našich spolužiakov. Naučte sa navzájom si pomáhať, viac spolupracujte. A ako prvý krok k posilneniu nášho priateľstva navrhujem, aby ste všetci spoločne vytvorili erb „Priateľstva“ pre našu triedu. (deti sú požiadané, aby použili farebný papier a farebné ceruzky na vytvorenie erbu na liste krajiny a potom vysvetlili každý prvok tohto erbu)

Teraz navrhujem zavesiť tento erb do rohu našej triedy.

Urobme si dobrý život, pomôžme si v ťažkých chvíľach, vyberme si dobrých a verných priateľov. A nikdy sa nebudeme hádať, ale vždy si budeme pamätať slová milého kocúra Leopolda: "Chlapci, poďme žiť spolu!"

Príloha 1

Povedz mi, kto je tvoj priateľ...... a ja ti poviem, kto si.

Starý priateľ je lepší ako dvaja noví.

Vták je silný svojimi krídlami, ………a človek priateľstvom.

Priateľ v núdzi je skutočný priateľ.

Zahyň sám, ……………… a pomôž svojmu druhovi.

Silné priateľstvo ………….. nemožno preťať sekerou.

Ak priateľa nemáte, hľadajte ho, …………ale ak ho nájdete, dávajte si pozor.

V číslach je bezpečnosť.

Priateľstvo je ako sklo, ak ho rozbiješ, už ho nezlepíš.

Nájdite si nových priateľov, ………… a nestrácajte starých.

Dodatok 2

1. Ideš do kina, no zrazu sa ukáže, že tvoj kamarát (kamarát) nemá peniaze na lístok. Čo budeš robiť?

A) Pôjdeš do kina sám?

B) Požičaj svojmu priateľovi nejaké peniaze.

B) Nájdite si priateľa, ktorý by vás mohol vziať do kina.

2. Chcete pozvať svoju kamarátku, aby ste spolu strávili večer, ale ona (on) už sľúbila mame, že urobí upratovanie. Čo budeš robiť?

A) Večer stráviš sám.

B) Pomôžeš jej (jemu). Čím rýchlejšie dokončíte prácu, tým viac času budete mať na zábavu.

C) Zavolajte inej priateľke (kamarátke).

3. Ideš po školskej chodbe a zrazu vidíš, že stredoškoláci otravujú tvojho kamaráta. Čo budeš robiť?

A) Predstierajte, že si ich nevšímate a ponáhľajte sa niekam skryť.

B) Budete sa ponáhľať na pomoc svojmu priateľovi (priateľovi).

C) Povieš o tom jej (jeho) rodičom...keď ho uvidíš.

4. Boli ste s triedou na exkurzii. Zrazu jeden z vašich priateľov (jeden z vašich priateľov) zistí, že si so sebou nevzal žiadne jedlo. Čo budeš robiť?

A) Poviete jej (jemu), aby sa nabudúce lepšie pripravila na cestu.

B) Podeľte sa s ňou (s ním) o svoj obed.

C) Povedzte o tom učiteľovi, aby mohol niečo vymyslieť.

Dodatok 3

Zákony priateľstva

1. Pomôžte priateľovi v núdzi.

2. Vedieť sa podeliť o radosť s priateľom.

3. Nesmejte sa na nedostatkoch svojho priateľa.

4. Zastavte svojho priateľa, ak robí niečo zlé.

5. Vedieť prijať pomoc a radu.

6. Neklam svojho priateľa.

7. Nezrádza svojho priateľa.

8. Správaj sa k svojmu priateľovi tak, ako sa správaš k sebe.

9. Vedieť si priznať svoje chyby.

Triedna hodina „Deň priateľstva“

Cieľ : formovať v deťoch pojem „láskavosť a dobré skutky“, učiť ich rozlišovať medzi „dobrom a zlom“, vytvárať túžbu dávať láskavosť

Úlohy: - rozvíjať u dieťaťa duchovné a morálne vlastnosti, schopnosť vnímať a vytvárať pozitívne emócie; - pestovať kultúru komunikácie; - pomáhať upevňovať kolektív, učiť priateľstvu a odpúšťaniu. Naučte sa svety.

Vybavenie: obrázok kocúra Leopolda; maketa veselého slnka a oblaku; lúče slnka; košíky; obľúbené hračky; strom a jablká na to; usporiadanie domu; papierové srdcia a dlane; video záznam karikatúry „Just Like That“, zvukový záznam piesní.

Postup v triede

učiteľ: Milé deti! Dnes pocestujete do krajiny dobra a priateľstva. Predtým, ako vyrazíme na cestu, pozdravme sa.

Zrenica: Všetci sa musíme pozdraviť

Všetky : Dobrý deň!

Zrenica : Je zábavné povedať

Všetky : Dobrý deň!

Zrenica : Otočme sa doľava a doprava, usmejme sa všetci spolu

Všetky : Dobré, dobré, dobré popoludnie!

Zrenica: Poďme sa pozdraviť

všetky: Dobrý deň

Zrenica: A prajeme vám všetko dobré

Všetky : Dobrý deň!

učiteľ: Deti, videli ste karikatúru o mačke Leopoldovi?Aký je kocúr Leopold? (Milý).Aké slová neustále hovoril malým myšiam? ("Žijme v mieri!")

A dnes sa pokúsime pochopiť, čo je „dobré“ a ako môže byť každý človek láskavý. Pokúsime sa tiež spojiť našu chladnú rodinu, našu 1. triedu, dať si navzájom teplo, zapáliť ďalšiu hviezdu láskavosti a lásky. A naši kamaráti a priatelia nám s tým pomôžu. Ideme na to!

Prvou zastávkou je „Cesta dobra“.

učiteľ: Keď sa po nej budete prechádzať, spomeňte si, aký dobrý skutok ste v posledných dňoch urobili a povedzte o tom.

učiteľ: Keby každý zlý človek urobil o jeden menej zla a každý dobrý urobil o jeden dobrý skutok viac, o koľko by sa náš život stal lepším. Ak by každý, kto môže, pomohol aspoň jednému konkrétnemu človeku, svet by sa stal oveľa láskavejším miestom.

Študent

Pravda vo svete je veľmi jednoduchá:

Slnko ohrieva Zem teplom.

A človek je jeho láskavosť

A láska zdobí jeho život.

Druhá zastávka je „Kvitnúca záhrada“.

učiteľ: V našej triede vyrástol strom. Nie je to jednoduché, toto je „Strom dobra“. Ale nie je na ňom dostatok ovocia. Na stoloch máte jablká a na nich sú napísané dobré priania ľuďom. Vezmite tieto jablká a ozdobte nimi náš stromček. (Deti zdobia stromček.)

Teraz sa pozrime, ako dobre dokážete rozlišovať medzi tým, čo je dobré a čo zlé.

Poďme si zahrať hru „Áno a Nie“.

Chlapec pomohol svojej babičke,

Je, deti, dobrý chlapec? (Áno.)

Teraz mi povedz všetko:

Je dobré žiť v hádke? (Nie.)

A keď nie sú žiadni bojovníci,

Sú potom všetci v poriadku? (Áno.)

Ako krásne spieva chlapec!

Páči sa ti to? (Áno.)

A keď sú tváre všetkých smutné,

Pochmúrne, zlé? Máš sa dobre? (Nie.)

Chlapec kričí a všetko rozbíja,

Aj to je zlé, deti? (Áno.)

Potom mi ešte raz povedz:

Keď sa deti bijú, je to v poriadku? (Nie.)

Kedy je váš najlepší čas na život?

Kedy sa deti smejú? (Áno.)

Študent

Samozrejme najlepší na svete

Buďte priateľmi so všetkými deťmi,

Aby boli všetci šťastní,

Žite v láskavosti a harmónii.

Tretia zastávka – „Náš spoločný domov“

učiteľ: Ako nazývame spoločný domov?Ako sa nám v ňom žije?

Pozrite sa na náš dom, ktorý sa volá škola. Má veľa priestranných a svetlých kancelárií. Deti sa učia v každom z nich. Toto sú spolužiaci. Čo majú spoločné?

Možno ich nazvať súdruhmi, priateľmi? Ako sa deti stanú priateľmi? Čo je k tomu potrebné?

(Spoločné záujmy a aktivity, rovnaké názory na život...).

Výstava detských prác na tabuli

Koľko z vás má priateľov?

Máš medzi spolužiakmi kamarátov?

Čo je k tomu potrebné?

Pieseň Barbarika „Priateľstvo nie je práca“

Scéna „Pomohol priateľovi“

Vanyusha, ahoj!

Čo?

Našiel som ťa?

Nájdené.

Kopali ste pivnicu?

Vykopané.

Spadol si do diery?

Spadol.

Ako dlho si padal?

Na dlhú dobu.

kde si spadol?

Až na dno.

Čo je tam na dne?

Creek.

Čo je v hĺbke?

Piesok.

Sú tam nejaké kamene?

Nie

Je tam chladno?

Áno.

Ponáhľaš sa hore?

Ja som v zhone.

Ležíš alebo sedíš?

Sedenie.

Nudíš sa tam?

Áno.

čo ťa bolí?

Leg.

Čakanie na schody?

Čakal som.

Volali ste o pomoc?

Volaný.

Tak čo poviete, sedíte?

Sedenie.

Sadni si... idem sa prejsť, utekaj!

Diskutujte o situácii so študentmi: Čo by si robil?

Študent

Každý potrebuje v živote priateľstvo

A pre zábavu, pre smútok a pre službu.

Je ľahšie žiť vo svete s priateľom,

Musíte sa však vedieť aj spriateliť.

Mali by ste pomôcť priateľovi

Vždy chráňte v ťažkostiach

Mali by ste rozumieť vtipom svojho priateľa

A neurážajte sa vtipmi.

Keď dôjde k nejakému nedorozumeniu,

Treba byť trpezlivý.

V prípade hádky sa čo najskôr zmierte -

Nemali by ste sa hádať so svojimi priateľmi.

učiteľ: Takže mier a harmónia začína predovšetkým v kolektíve.Ako deti uzatvárajú mier? Počúvajme malé svety.

Študent

Mirilka lietala,

Sadol si na moje rameno,

Povedala potichu:

Rýchlo sa nalíčte!

Zrenica

Ty nie si nepriateľ a ja nie som nepriateľ.

Nemali by sme sa hádať.

Vymysleli sme sa, vymysleli sme,

Aby sa nikdy nepohádali.

Študent

Rýchlo mi daj prst,

Zaveste ho na ten môj.

Malíček, malíček, malíček -

Urobil si medzi nami mier, dobre!

Zrenica

Pozrite sa do svojich očí;

Nechcem sa hádať.

Nechcel som uraziť

Náhodou som sa ho dotkol.

Pozri sa do tvojich očí

A spriateliť sa so mnou.

Študent

Bojuj - nebojuj,

Trochu sme sa pohádali

Potom sa zasmiali

Ostali sme priateľmi.

učiteľ : Každý z vás má dlaň, ktorú si sám obkreslil a vystrihol. Má zvláštnu energiu. Darujte ho chlapcovi alebo dievčaťu, ktorého považujete za svojho priateľa, alebo niekomu, s kým by ste sa chceli kamarátiť. A potom sa naozaj budete cítiť pohodlne a príjemne bývať v našom spoločnom dome, v škole.

Existujú pravidlá priateľstva, ktoré pomáhajú priateľom nehádať sa. A pomôžu aj nám.

Pravidlá priateľstva v škole:

Vyhnite sa hádkam;

Pomáhať si navzájom;

Buď priateľský;

Buďte starostlivý;

Nesmejte sa jeden druhému;

Vedieť odpustiť a vzdať sa...

Štvrtá zastávka „Slnko láskavosti“

učiteľ: Láskavosť je ako slnko – každého hreje. Láskavý človek dáva ostatným teplo, je príjemné komunikovať s dobrým človekom, taký človek rozdáva radosť a úsmev. Dobre vyzerá ako slnko. (Na tabuli sa objaví slnko s usmievajúcimi sa očami. Čo však slnku chýba?

deti: Toto slnko nemá žiadne lúče.

učiteľ: Predstavte si seba ako lúče tohto radostného a dobrého slnka. Ak chcete robiť dobro ľuďom, prírode, celej Zemi, darujte svoje srdcia svojim blízkym, rodičom s prianím všetkého najlepšieho.

učiteľ: Deti, ako môžete nazvať toto slnko?

deti: Slnko dobroty...

učiteľ: V našej triede bude vždy svietiť slnko láskavosti. Som si istý, že v budúcnosti vo svojom živote každému prinesiete láskavosť, náklonnosť, súcit a lásku. Teraz sa postavte do kruhu, chyťte sa za ruky, usmejte sa na seba a doplňte báseň slovami. Pri poslednom slove každého druhého riadku si sami vyberiete slovo, ktoré sa bude rýmovať.

Musíme sa učiť... (spriateliť sa).

A nehádž okolo seba slová,

Aby sa nestali... (nepriatelia).

A pamätajte -

S priateľom je to jednoduchšie v... (smútok).

Priateľ nám môže pomôcť

V ťažkostiach on... (pomôže).

A ako pieseň, vtip alebo smiech -

Radosť sa delí medzi... (všetkých).

Priateľ nás môže ochrániť

Možno s triedou... (upokojte sa).

A keď všetci naokolo nadávajú -

Na obranu prichádza skutočný... (priateľ).

A nikdy nezabudni!

A ty za priateľa - verný... (buď)!

A zapamätajte si ešte jednu vec:

Ste priatelia... (nezabudnite)!

Vedzte, deti,

Priateľstvo je veľká... (sila)! (Hovorte v zbore).

učiteľ: No naša hodina v triede sa skončila. Ako rozumiete: čo je „láskavosť a dobré skutky“ (odpovede detí)

Teraz sa pozrime na karikatúru o priateľstve (Pozeráme na karikatúru „Len tak“)

Pieseň „Masha a medveď. O priateľstve"

Triedna hodina "Priateľstvo"

Ciele:
1. Dajte koncept skutočného nezištného priateľstva.
2. Zaviesť pravidlá priateľstva, ukázať dôležitosť skutočných priateľov v živote človeka, ukázať, že človek nemôže žiť sám, potrebuje skutočných priateľov.
3. Učte dobrej vôli, túžbe porozumieť si, naučte sa deliť o radosti a strasti.
4. Pestovať úctu k druhým, slušné zaobchádzanie s deťmi navzájom.

Úlohy:
1. Detské chápanie podstaty pojmu „priateľskosť“.
2. Rozvoj schopnosti formulovať úsudky,
argumentujte svojim názorom, vytvorte si primeranú sebaúctu.
3.Utváranie vlastnej pozície ohľadom dôležitosti priateľstva v živote ľudí.

Vysvetľujúca poznámka

Hlavnou úlohou výchovy na základnej škole je stmelenie detského kolektívu, vytváranie priateľských vzťahov, schopnosť nadväzovať priateľstvá. Priateľstvo totiž dáva dieťaťu nielen ľudí s podobnými záujmami, ale aj ďalšiu príležitosť naučiť sa rešpektovať druhého človeka a dôverovať mu. Práve prostredníctvom priateľských vzťahov sa dieťa učí plnohodnotne komunikovať. Priateľstvo však nevzniká spontánne, ale vytvára sa u detí rozvíjaním morálnych vlastností, akými sú vzájomné porozumenie, rešpekt, tolerancia, empatia.

Postup v triede

učiteľ:
- Dobrý deň. Naše stretnutie by som rád začal rozprávkou. (Hrá hudba a rozpráva sa rozprávka.)
Žilo raz jedno dievča menom Láska na zemi. Nudila sa žiť vo svete bez priateľky. Obrátila sa teda na starého, sivovlasého čarodejníka, ktorý žil sto rokov:
- Pomôž mi, dedko, vybrať si priateľku, aby som s ňou mohol byť priateľom po celý život, ktorý mi Boh dal.
Čarodejník sa zamyslel a povedal
- Príď ku mne zajtra ráno, keď prvé vtáčiky spievajú a rosa ešte neuschla...
Ráno, keď šarlátové slnko ožiarilo zem, prišla Láska na určené miesto... Prišla a videla: päť krásnych dievčat stojí, jedna krajšia ako druhá.
"Vyber si," povedal čarodejník. - jeden sa volá Radosť, druhý Láskavosť, tretí Krása, štvrtý Smútok, piaty Priateľstvo.
"Všetky sú krásne," povedal Lyubov. - Neviem koho voliť...
- Vaša pravda. - Čarodejník odpovedal: "Všetci sú dobrí a v živote ich ešte stretneš a možno budete priatelia, ale vyberte si jedného z nich." Bude vašou kamarátkou do konca života.
Láska sa priblížila k dievčatám a pozrela sa každému do očí. Láska myšlienka.
Učiteľ: - Koho by ste si vybrali? prečo?
(Znie hudba a pokračovanie rozprávky):
Láska pristúpila k dievčaťu menom Friendship a podala k nej ruku.
Učiteľ: - Prečo si Láska vybrala priateľstvo? (Odpovede detí).
Učiteľ: - Aké úžasné slovo - „priateľstvo“! Vyslovíte to a hneď si spomeniete na svojho kamaráta, s ktorým máte záujem hrať snehové gule, čítať novú knihu alebo zdieľať tajomstvá o tých vašich.
- Dnes si povieme, čo je skutočné priateľstvo a čo človeku dáva.
- Čo by sme sa podľa teba mali naučiť, aké nové veci by sme sa mali naučiť? (Deti vyjadrujú svoje odhady.)

Učiteľ: „Vystri ruku priateľstva
Pozrite sa jeden druhému do očí
Nech láska vždy znie vo vašich srdciach
Silné priateľstvo nás všetkých spojí“

2. Spoznávanie básní o priateľstve a rozprávanie o ich obsahu:
Čitateľ:
Kto vrúcne verí v priateľstvo,
Kto cíti tvoje rameno vedľa teba?
Nikdy nespadne
V žiadnej zlej situácii nezmizne,
A ak zrazu zakopne,
Potom mu priateľ pomôže vstať!
Vždy spoľahlivý priateľ v ťažkostiach
Natiahne ruku.

Učiteľ: - Chlapci, o čom je táto báseň?
Najkrajší darček po múdrosti,
ktoré nám príroda môže dať, je priateľstvo.
La Rochefoucauld

Učiteľ: -- Predstavte si váhu. Na jednom pohári je priateľstvo a na druhom je bohatstvo. Ktorá misa vyhrá? Čo je dôležitejšie?
- Samozrejme, priateľstvo nakloní misky váh, pretože peniaze sa skôr či neskôr minú, ale priateľstvo zostáva navždy.

čo je priateľstvo? Priateľstvo je vzťah založený na vzájomnej náklonnosti a spoločných záujmoch.
V slovníku V. Dahla je priateľstvo „nezainteresovaná, trvalá náklonnosť“.

Chlapci, dnes už poznáme slovo „priateľ“. Ako však vznikol? Vypočujme si báseň s názvom „Slovo „Priateľ“.

Čitateľ:
Keď nikto nevedel ani slovo -
Ani „ahoj“, ani „slnko“, ani „krava“ -
Staroveký človek bol zvyknutý na svojich susedov
Ukážte päste a jazyk
Robte tváre (čo je to isté),
Ale jedným slovom sa ozval hrdelný ostrý zvuk,
Zmysluplnejšia tvár, múdrejšie ruky,
A muž prišiel so slovom "priateľ"
Začala som po sebe túžiť a túžiť po odlúčení.
Je v pokoji s mojimi priateľmi.
Ako by som žil, čo by som bez nich robil?
Priatelia - ľudia, ktorých milujem,
Nikdy ťa neurazím.

Učiteľ: - Pozrite sa pozorne okolo seba. Môžete s istotou povedať, že ste obklopení priateľmi?
- Si s niekým kamarát?
- Aký by mal byť skutočný priateľ?
- Pomenujeme vlastnosti priateľa (zapisujem si ich): láskavosť, ústretovosť, porozumenie, súcit, rešpekt...

Čitateľ:

Nestoj ľahostajne bokom,
Keď má niekto problémy.
Musíte sa ponáhľať na záchranu
Každú minútu, vždy.
Ak to niekomu pomôže
Vaša láskavosť a priateľstvo,
Ste šťastní, že deň nebol prežitý nadarmo
Darmo žiješ vo svete!

3. Kreatívna úloha: „Skutočný priateľ“
Skúsme teraz ukázať naše najlepšie stránky pri riešení problémových situácií. (chlapci sú rozdelení do skupín)

SITUÁCIE

1. Dvaja dobrí priatelia, Sasha a Kolja, sa rozprávajú o svojich domácich miláčikoch, začnú sa hádať a nadávať, pretože Sasha má rád psov a on ich považuje za najlepších a Kolja má rád mačky, považuje ich za najlepšie zvieratá na svete. Chlapci sa pohádali a už nerozprávajú.

Učiteľ: - Komentujte situáciu. Čo by si robil?

2 "Zlé."
Pes zúrivo štekal a padol na predné labky. Priamo pred ňou, pritlačené k plotu, sedelo malé strapaté mačiatko. Doširoka otvoril ústa a žalostne mňaukal. Dvaja chlapci stáli neďaleko a čakali, čo sa bude diať. Žena sa pozrela z okna a rýchlo vybehla na verandu. Odohnala psa a nahnevane zakričala na chlapcov:
- Hanbi sa!
- Čo je to hanba? Nič sme neurobili! - prekvapili chlapci.
"To je zlé," odpovedala žena nahnevane.

Učiteľ: - Prečo sa príbeh volá „Zlý“? Čo je na vine chlapcov?

3. Trieda išla dolu schodmi v škole. A zrazu sa jedna zo študentov, Vera, pošmykla, švihla aktovkou a spadla. Pri páde nešťastnou náhodou strčila do Ira, ktorý klesal vpredu, a zasiahla Kolju kufríkom. Ako chalani reagovali na to, čo sa stalo? Ira zakričal: "Tlačíš to?" Peťa, ktorá nasledovala Ira, nahlas povedala: „Nie blázon, ale slepé kura. Musíš si dávať pozor na krok." Kolja zamával aktovkou a pokúsil sa udrieť späť do padlého dievčaťa. Luda sa hlasno zasmiala. Ostatné deti prešli okolo, akoby sa nič nestalo. A iba Oksana povedala: "Chlapci, prečo ste na ňu zaútočili, spadla?" A Oksana podišla k Vere, pomohla jej vstať a oprášila si šaty.

Učiteľ: - Ktoré z detí sa zachovalo správne a prečo si to myslíte?

Ešte raz si pamätajte – aký by mal byť skutočný priateľ?

4. Písomná práca: „List priateľovi“
Požiadajte deti, aby napísali list priateľovi na papier bez toho, aby sa podpísali. V tomto liste by deti mali napísať svoje myšlienky a sny o priateľstve a o tom, čo by chceli robiť so svojimi priateľmi. Učiteľka zbiera listy a vešia ich na stojan a deti si počas týždňa čítajú listy o priateľstve. Vďaka tejto úlohe môže každý analyzovať, nakoľko sú jeho myšlienky a záľuby blízke svojim spolužiakom.
Čitateľ:
Niekedy sú počuť hlasy
Že neexistujú žiadne zázraky.
Na Zemi sú zázraky,
Ale musia sa nájsť, samozrejme.
Priateľstvo je vždy to najdôležitejšie.
Sto objavov je skutočných pre každého.
A akýkoľvek problém nie je problém,
Ak sú vaši priatelia skutoční.

Tak poďme, buďme priatelia,
Nech si tieto verše zapamätáme bez toho, aby sme o tom vedeli.
Ak si vždy vážiš priateľstvo,
Akékoľvek želanie sa splní.

Učiteľ: - Všetci sme iní, ale všetci žijeme v jednej komunite.
- Dá sa náš triedny tím nazvať priateľským? Ak si to myslíte, zdvihnite červené karty ležiace pred vami, ale ak si myslíte, že trieda nie je priateľská, zdvihnite žlté karty.
- Ktorých kariet je viac?
- Na akých princípoch je postavené skutočné priateľstvo? (Súhlasím)
Čitateľ:
Ak sú na svete priatelia -
Všetko je krásne, všetko kvitne.
Aj ten najsilnejší vietor
Ani búrka sa neohne.

Sme dážď, sneh a zima
Kráčajme veselo.
Budeme priatelia bez ohľadu na počasie -
Toto priateľstvo nemožno prerušiť.

A ktokoľvek z nás odpovie,
Každý, kto sa odvážil, povie:
Žijeme v tomto svete
Za dobré, slávne skutky.

5. Kreatívna práca „Strom priateľstva“.
Učiteľ: - Chlapci, čo myslíte, môže sa priateľstvo rozpadnúť? Z akých dôvodov sa môže rozpadnúť?
- Skúsme odhaliť tajomstvá priateľstva. Pracujte v skupinách a vytvorte pravidlá priateľstva. Napíšte tieto pravidlá na papier.
Každé dieťa vyjde von, prečíta si svoje pravidlo a pripevní ho na stromček.
- Myslím si, že dodržiavaním týchto pravidiel priateľstva nikdy nestratíte priateľa. (Tieto pravidlá dáva učiteľ každému na pamiatku).
ZÁKONY PRIATEĽSTVA.
1. Nevolajte a neponižujte svojho priateľa.
2. Pomôžte priateľovi v núdzi.
3. Neklamte svojho priateľa, buďte k nemu úprimní.
4. Nezrádza svojho priateľa.
5. Vedieť si priznať chyby a uzavrieť mier so svojím priateľom.
6. Buďte ohľaduplní k svojmu priateľovi.
7. Vedieť ustúpiť svojmu priateľovi.

6. Hra "Glomerulus".
A teraz žiadam všetky deti, aby išli do stredu triedy. Budeme hrať loptovú hru. (Deti si striedavo skandujú mená so slovami: „Som rád, Seryozha, že si vedľa mňa.“ Omotajte si niť z gule okolo prsta a dajte ju susedovi atď. byť kruhom priateľstva, zdvihnite ruky hore a potom dole, aby ste neprerušili všeobecný kruh).
8. Pieseň „Svet je ako farebná lúka“
9. Zhrnutie
Učiteľ: - Náš deň o priateľstve sa skončil. Naša trieda je malá rodina. Chcel by som, aby v našej rodine vždy vládla láskavosť, úcta, láska a vzájomné porozumenie.
Urobme si dobrý život, pomôžme si v ťažkých chvíľach, vážme si a starajme sa o dobrých a verných priateľov. Koniec koncov, "Priateľstvo je cennejšie ako bohatstvo." Ďakujem za lekciu.

    Praktická realizácia. Táto mimoškolská aktivita pomôže študentom správať sa k sebe s rešpektom a získať zručnosti v spoločnej práci. Študenti budú schopní pochopiť, aké vlastnosti by mal mať skutočný kamarát, akú úlohu zohrávajú v ich živote kamaráti zo školy.

  1. Analýza výsledkov podujatia. Táto mimoškolská aktivita zodpovedá vekovým charakteristikám a záujmom žiakov. Využívanie výpočtovej techniky, skupinová práca, kolektívna a tvorivá práca motivuje žiakov k motivácii počas mimoškolských aktivít. Všetky typy práce sú zamerané na zjednotenie tímu a rozvoj konceptu „školského priateľstva“. Na konci hodiny je výstava kníh, ktoré hovoria o skutočnom priateľstve. Myslím si, že v tejto mimoškolskej aktivite sa podarilo dosiahnuť stanovené ciele a zámery a zároveň sa vyhnúť preťaženiu a prepracovaniu žiakov.

Všetci ľudia majú potrebu mať vedľa seba milovaného človeka, priateľa, poradcu. Je to dôležité najmä pre školákov, pretože v detstve dochádza k vedomému formovaniu ich vnútorného sveta a hľadajú odpovede na otázky „Kto je priateľ?“, „Čo znamená priateľstvo?“, „Je dobré byť bez priateľov?" Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám pomôže odpovedať hodina na tému priateľstvo.

Ciele a ciele triednej hodiny o priateľstve

Cieľom je identifikovať osobný a spoločenský význam kategórie priateľstvo ako najvyššieho z ľudských citov.

  • pestovať úctivý prístup k iným ľuďom a túžbu po vzájomnej pomoci;
  • rozvíjať také vlastnosti, ako je schopnosť nadväzovať priateľstvá a vážiť si priateľstvo;
  • stmeliť triedny kolektív a pomôcť nadviazať priateľskejšie vzťahy;
  • formulovať pravidlá kultúrnej komunikácie.

Možné témy na hodinovú hodinu o priateľstve

  • Hľadá sa priateľstvo
  • Priateľstvo v našej triede
  • Pravý priateľ
  • Najlepšie slovo o priateľstve
  • Zákony priateľstva
  • Priateľstvo je…

Čo bude potrebné na uskutočnenie hodiny priateľstva?

Vhodné literárne a hudobné diela pomôžu žiakom zodpovedať mnohé otázky o priateľstve. Ich výber závisí od vekovej kategórie študentov.

Na základnej škole básne S. Marshaka („Priatelia a kamaráti“), S. Mikhalkova („Môj priateľ a ja“), Y. Akima („Moji príbuzní“, „Priateľ“), A. Barto („Hľadá sa priateľ“) najlepšie rozprávať o priateľstve). Musíte s chlapcami prediskutovať, aké priateľstvo videli v týchto dielach a či chcú hrdinov vidieť ako svojich priateľov.

Pre stredoškolákov Môžete ponúknuť malé úryvky z hlavných diel, ktoré odrážajú úlohu priateľstva v medziľudských vzťahoch.

  • Cervantes "Don Quijote".
  • A. Dumas „Traja mušketieri“ (vhodné na diskusiu o priateľstve v 4. a 5. ročníku).
  • J. London "Hearts of Three".
  • EM. Remarque "Traja súdruhovia"
  • A. Saint-Exupery „Malý princ“ (vhodné na diskusiu o priateľstve v 2. a 3. ročníku).

Na zapamätanie na strednej škole môžete dať niekoľko básne, ktorý predtým rozdelil deti do skupín (napríklad E. Jevtušenko „Neexistujú nezaujímaví ľudia“, O. Redekop „Priatelia“).

Ako hudobné prestávky alebo kompozície pre hry môžete použiť piesne ako: „Spolu nás to baví“, „Skutočný priateľ“, „Ak ideš na cestu s kamarátom“, „Čo mi záleží na snehu? záleží mi na teple?"

Aké hry a aktivity možno využiť počas vyučovacej hodiny o priateľstve?

Účelom hier počas tejto vyučovacej hodiny by mala byť tímová jednota, vzájomná pomoc a podpora.

  • Hra "Ja a môj priateľ." Trieda je rozdelená do dvojíc. Učiteľ kladie otázky. Na záver sa odpovede študentov porovnajú. Dvojica s najväčším počtom zápasov vyhráva.
  • Hra "Semafor". Na hranie hry budete potrebovať karty troch farieb. Učiteľ kladie otázky (napríklad, myslíte si, že naša trieda je priateľská?). V závislosti od odpovede študenti zdvihnú určitú kartu (zelená - áno; žltá - neviem; červená - nie).
  • Hra „Priateľský tím“.Študenti stoja na lavici a na príkaz učiteľa sa prestavujú podľa výšky, veku atď. Cieľom nie je nikoho zhodiť.
  • Zostavte si kódex priateľstva. Nakreslite na konáre stromček priateľstva s prianím pre spolužiakov.

ZVON

Sú takí, ktorí túto správu čítali pred vami.
Prihláste sa na odber nových článkov.
Email
názov
Priezvisko
Ako chcete čítať Zvon?
Žiadny spam